Archiv kategorie: DPH ve Sdružení

Registrace k DPH u společníků společnosti (sdružení)

Vytvořil | Leden 15, 2020

Navazujeme na včerejší článek, závěr, v němž jsme zdůraznili, že osoba povinná k dani musí sledovat zákon o DPH, aby se zajistila případná povinná registrace k DPH. Obrat a registrace? Ve většině případů se osoby povinné k dani registrují kvůli překročení obratu – viz § 4a ZDPH. 🙃 Obrat a společník? Každý společník „má“ své vlastní hodnoty obratu. Velmi často… Zobrazit více »

Podíl na sdružení (společnosti) a DPH

Vytvořil | Leden 14, 2020

Jednou z nejsložitějších oblastí je sladění daně z příjmů (účetnictví) a daně z přidané hodnoty u společností (sdružení bez právní subjektivity) 🙃, což potvrzuje i další dotaz, který má dvě části: FO, stejná činnost, všichni daňová evidence, „hlavní“ společník (jedná svým jménem za celou společnost) je Q plátce, ostatní neplátci. Kdy nejpozději je možné vyfakturovat svůj podíl „hlavnímu“… Zobrazit více »

Dobropisy mezi společníky

Vytvořil | Září 19, 2019

Můžeme diskuse a články týkající se fungování společnosti (sdružení bez právní subjektivity) nazvat skutečně „nekonečným příběhem“… 🙂🙃 Opravy základu daně mezi společníky Měla by platit standardní pravidla, nicméně KOV se v květnu nebyl schopen domluvit a předložený příspěvek: Vystavování opravných daňových dokladů mezi společníky společnosti v případě změny výše podílů na společné činnosti a režim DPH… Zobrazit více »

CO patří do DP a KH u sdružení?

Vytvořil | Duben 17, 2019

Reagujeme na aktuální dotaz týkající se novinky platné pro společnost (sdružení bez právní subjektivity). CO platí od 1. ledna 2019 Je to jasné: Každý společník jedná sám za sebe! DP a KH Proto také každý z nich musí uvádět své hodnoty v daňovém přiznání a kontrolním hlášení. Podkladem je stanovený poměr (jde-li o plnění „celé“ společnosti) a… Zobrazit více »

Daňové přiznání k DPH za leden

Vytvořil | Únor 25, 2019

Klid před daňovou bouří – kterou myslíme zpracování a odevzdání daňových přiznání k dani z příjmů FO a PO za loňský rok, využíváme pro jiné daňové povinnosti. Standardní DP k DPH? Je něco zajímavého, složitého, co by mělo vliv na sestavení daňového přiznání k dani z přidané hodnoty za zdaňovací období leden 2019? NE, očekává se, že novela, která obsahuje… Zobrazit více »

Sdružení a nové povinnosti k DPH od ledna 2019

Vytvořil | Únor 18, 2019

Pro mnoho společníků společností (účastníků sdružení bez právní subjektivity) je „strašákem“ příští pondělí… DPH za leden Každý společník se musí v roce 2019 vypořádat s právy a povinnostmi k dani z přidané hodnoty „sám za sebe“, jak jsme již rozebrali na základě Vašich dotazů v několika článcích. Aktuální dotaz Společnost má dva společníky, zatím pro účely DPH vše vyřizoval pouze… Zobrazit více »

Sdružení: pravidla pro DPH a jiné Daně…

Vytvořil | Únor 7, 2019

Navazujeme na včerejší článek a doplňující poznámku k původnímu dotazu. 🙂 „Účetnictví“ a „Daň z příjmů“ vs. Daň z přidané hodnoty Zpřesněno bylo v dotaze, že: účetnictví povede nadále pověřený společník, a faktury mezi společníky budou podle jejich sjednaných podílů na společnosti. Ideální řešení Takový postup je nejjednodušší! ALE pouze pro případy, KDY skutečně vykonávaná ekonomická činnost tomu… Zobrazit více »

Sdružení a faktury do zahraničí

Vytvořil | Únor 6, 2019

Všichni si stále zvykáme na novinku, která se týká společností (sdružení bez právní subjektivity), účinnou od 1. 1. 2019: „…každý společník jedná pro účely daně z přidané hodnoty sám za sebe…“. 🙂 Teorie Toto základní a neměnné pravidlo si vždy musíme zdůraznit při každém problému, dotazu. Zákon o DPH nezná v principu výjimky pro společníky, proto se… Zobrazit více »

Nová pravidla DPH pro Sdružení

Vytvořil | Leden 4, 2019

Téma, které jsme na našem BLOGu několikrát rozebírali. Přesto se stále objevují další a další dotazy. V úvodu je nutné znovu upozornit na skutečnost, že „…ze zákona…“ platí pro společnosti, resp. společníky (účastníky sdružení bez právní subjektivity) zcela nové podmínky z pohledu daně z přidané hodnoty. O co se jedná? Úprava se týká společníků, kteří právem do… Zobrazit více »

Přefakturace ve Sdružení: ANO nebo NE?

Vytvořil | Prosinec 6, 2018

Navazujeme na včerejší článek a doplňujeme krátký výklad k fakturaci vztahů mezi společníky – účastníky sdružení bez právní subjektivity. Existuje přefakturace v DPH? „ANO“, ALE 🙃 tento pojem používáme pro „přefakturaci“ podle ustanovení § 36/11 zákona o DPH. U sdružení se jedná o standardní fakturaci uskutečněných plnění. NE, pro případy uskutečňování zdanitelného plnění mezi společníky. DPH vs.… Zobrazit více »