Elektronická podání nejsou správná?

Vytvořeno | Květen 4, 2015

Chaos v procesním řízení!?

Datové schránky

Mediální přestřelky mezi odborníky, daňovými poradci a daňovou správou, na téma adekvátního využití datových schránek pokračují.

Musíme pochválit jednu z vládnoucích stran, která se zapojila do diskuse ohledně „elektronických tržeb“. Ono vše spolu souvisí.

Jestliže je současný stav takový, že novinky připravované daňovou správou v oblasti elektronických podání apod. neplatí, resp. jsou různě dodatečně modifikovány, nelze se divit skepsi a obavám o zkolabování celého systému výběru daní.

Buďme alespoň trochu optimisté.

Ministerstvo financí již pomalu a jistě přiznává, že se žádný takový „balkánský systém“ nepodaří k 1. lednu 2016 zprovoznit. V praxi a teorie se velmi často rozchází.


Stává se, že elektronické podání bylo řádně doručeno, ale správkyně daně nemůže celý dokument – z důvodů nespecifikovaných vad systému – použít. Zavolá tedy daňovému subjektu, aby podání neoficiálně doplnil písemnou formou, a paní správkyně data naťuká…


Sdělení GFŘ

Jsme informování Generálním finančním ředitelstvím, že každé čtvrté elektronické podání má vady.

V dokumentu se samozřejmě neobjevila ani zmínka o výše uvedeném příkladu.

Doporučujeme vám samozřejmě maximálně doporučené formáty dodržovat, i když je mnohdy chyba na straně daňové správy.

2 komentářů k “Elektronická podání nejsou správná?

 1. Lada

  Poznatek z praxe, ale šlo o DPH – s nadměrným odpočtem.
  Podáno s přílohami včas a žádný datovou schránkou a telefonicky ověřeno, že je vše OK. Cca za měsíc, když nám FÚ chtěl částku zaslat, už úřednici nešlo přiznání otevřít – zavolala a vzhledem k tomu, že samotné přiznání ještě bylo možno podávat v listinné podobě (přílohy již musely být elektronicky, ale ty otevřít údajně šly)- během 1/2 hodinky bylo na FÚ dodáno.
  ALE, ALE – po čase přišel výměr na penále (to je i tehdy, pokud má finančák platit Vám, což je super zrůdnost)za pozdní podání!!!
  FÚ porušil z. č. 280/2009, daňový řád – v § 74, odst. 3, je znění:
  Budou-li vady podání odstraněny ve stanovené lhůtě, hledí se na podání, jako by bylo učiněno řádně a včas.
  Po odvolání se na uvedené ustanovení D? bylo najednou vše v pořádku a výměr zrušen!!!
  Myslím, že v současné době by bylo dobré toto vědět.

 2. jan.ambrož

  Ano, máte plnou pravdu. Některé příklady z praxe, jak ve skutečnosti běží agenda „elektronicky“, nejsou ani publikovatelné. Je třeba spoléhat na rozumný přístup správce daní, který sám také nemůže nefunkční systém napravit…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *