Faktury bez DPH?

Vytvořeno | Únor 16, 2018

Může plátce daně z přidané hodnoty vystavit faktury/daňové doklady bez DPH? ANO i NE… 🙂

Přenos daňové povinnosti

Odpověď „ANO“ je běžná u přenosu daňové povinnosti, například v tuzemsku u faktur od stavebních firem (je-li příjemce plnění plátcem DPH).

ANO i NE…

Taková šalamounská odpověď se týká většiny případů, musí se ověřit všechny detaily.

Přefakturace v DPH

Jedná se o výjimku, v souladu s ustanovením § 36/11 zákona o DPH. Ale pouze pro případy, když plátce:

  • obdrží částku od jiného osoby,
  • na úhradu částek vynaložených na účet této jiné osoby,
  • pokud přijatá částka nepřevýší hodnotu hrazenou za jinou osobu a neuplatní nárok na odpočet DPH. 🙂

Typickým případem je, když realitní kancelář zaplatí za klienta „jeho povinnost“, třeba poplatky na katastru.


NE

dotaze zmíněná subdodávka má být součástí základu daně poskytovatele zdanitelného plnění. 🙃

Jeden komentář k “Faktury bez DPH?

  1. Paní Eva

    Dobrý den, a prosím jak to bude když advokát plátce DPH přeúčtovává klientovi:
    – správní poplatek za ohlášení živnosti (doklad je vystaven na jméno klienta), bez DPH, cena zůstane stejná
    -překladatelské služby od neplátce DPH (doklad je na jméno advokáta), cena také zůstane stejná
    Může obě částky přeúčtovat bez DPH? Nebo překl.služby s DPH?
    ADKA:
    ANO – lze bez DPH, ale více viz příští čtvrtek, neboť dotazy vyřizujeme postupně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *