Fyzická osoba a časové odpisy

Vytvořeno | Květen 26, 2015

Jaký výdaj uplatníme u nákupu softwaru?

Časové odpisy

Pro nehmotný majetek platí zvláštní pravidla, daňové odpisy nejsou rovnoměrné nebo zrychlené, ale jak jsme již několikrát vysvětlovali, aplikujeme tzv. časové odpisy.

Fyzická osoba

Daně jsou však složitější. Řekneme-li ve výkladu A…), často musíme zmínit, že za B…) nebo za C…) atd., existují výjimky.

🙂

Jednou z nich je příjemná výhoda pro fyzické osoby neúčtující (vede daňovou evidenci), situace, které se týká výše uvedený dotaz.


Takový poplatník daně z příjmů fyzických osob pořízený software neodpisuje. Je jednorázovým výdajem v okamžiku jeho zaplacení.


🙂

Proto ani nemusí fyzická osoba řešit, jestli případné vylepšení softwaru je nebo není upgradem, tj. technickým zhodnocením.

2 komentářů k “Fyzická osoba a časové odpisy

  1. Pan Pavel

    Dobrý den,
    právě jsem se vrátil z FÚ , kde se na mě dívali jako na exota, když jsem jim sdělil, že budu chtít jednorázově uplatnit nákup softwaru ve výši přes 200.000,- Kč. Tvrdili mi, že to budu muset řešit odpisy, i když jsem jim sdělil, že se jedná o vyjímku pro osoby , které provádí daňovou evidenci. Mohl by jste mi sdělit, která ustanovení a jakého dokumantu se této vyjímky týkají, abych je mohl předložit na FÚ? Předem děkuji za Vaši odpověď a zdravím
    ADKA:
    Máte samozřejmě pravdu – není třeba takové záležitosti předem (ani při podání DPFO) projednávat s FÚ…
    Postupujete podle § 24/2/zn ZDP – viz naše články v kategorii Nehmotný majetek…

Napsat komentář: Pan Pavel Zrušit odpověď na komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *