Nemocnice a EET

Vytvořeno | Listopad 14, 2016
Kdy startují?

Musí se zdravotnické zařízení podřídit EET?

Dobrá zpráva se týká těch právnických osob, které jsou příspěvkovými organizacemi – pro ně totiž platí absolutní vyjmutí z režimu Elektronické evidence tržeb. 🙂

Jinými slovy Nemocnice, která je skutečně příspěvkovou organizací, se nezabývá zavedením EET bez ohledu na to, co vše činí a inkasuje v hotovosti. Aplikuje se ustanovení § 12/1/c Zákona o elektronické evidence tržeb.

Nemocnice, a.s.


Služby, které taková nemocnice poskytuje podle § 58 zákona o DPH, tj. osvobozené od daně, nepatří do EET.


V praxi se tak nejčastěji bude řešit „souběh“ služeb souvisejících se zdravotními službami, například stravování:

  • pro pacienty, i když bude inkaso v hotovosti, se zatím* neřeší EET,
  • pro vlastní zaměstnance též, ale
  • pro cizí strávníky ano.

Den 1. 12. 2016 je tak povinný pro zajištění elektronické evidence tržeb u Nemocnice, a.s., inkasuje-li v hotovosti tržby za stravovací služby.

Den 1. 3. 2018

Nemocnice, a.s., pokud nemá inkaso za stravovací služby „pro cizí“, maloobchodní prodej aj., bude mít povinnost k EET až* od 1. března 2018, a to podle činnosti dle kódu NACE 86. Viz též Pokyn správy daní.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *