Odměna člena orgánu

Vytvořeno | Červen 5, 2013

Jak se zdaní příjem „člena orgánu“?

Člen statutárního orgánu

Pro zdanění těchto příjmů, a nejde jen o členy představenstva akciové společnosti apod., platí poměrně přísná pravidla.

Závislá činnost

Tyto příjmy jsou zařazeny do § 6 Zákona o daních z příjmů, přestože se nejedná o klasický pracovně-právní vztah jako takový – člen orgánu „není“ zaměstnancem.


Z odměn členů statutárních orgánů – v dotaze jde o bytové družstvo – se odvádí sociální pojistné, ale jen v případě, že byla sjednána odměna vyšší než 2 500 Kč.

Také vzniká povinnost odvádět zdravotní pojištění.


Člen orgánu může případně podepsat Prohlášení a uplatňovat tímto způsobem slevu na poplatníka.

Daňový náklad

Od roku 2012 byl též změněn přístup k uznání daňových nákladů u členů orgánů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *