Pronájem pozemků a DPH

Vytvořeno | Leden 14, 2015

Jaký se uplatní režim?

Pojmy v DPH

Daň z přidané hodnoty si nové pojmy související s Novým občanským zákoníkem s účinností od 1. ledna 2014 vyřešila jednoduše:

  • podle § 4/4/g je nájmem také podnájem, pacht nebo podpacht.

🙂

Potom je jen krůček k nalezení správné odpovědi v následujícím příkladu – z dotazu na našem mailu. Pro daň z přidané hodnoty nemusíme zkoumat, jaké je faktické využití pronajímaného pozemku.


Jak to je s DPH u zemědělských pozemků. Jako zemědělský podnik pronajímáme ornou půdu pro zemědělskou činnost. Je i u těchto pozemků počítáno DPH?
Podle § 56a je nájem vybrané nemovité věci osvobozen od daně, pokud se plátce nedomluví s nájemcem/plátcem jinak, neboť to umožňuje § 56a/4.


Doporučujeme zvážit, zda není výhodnější zdanění – protože pak není nutné testovat související krácení přijatých zdanitelných plnění.

4 komentářů k “Pronájem pozemků a DPH

  1. Jaroslava Zmrhalová

    Mám prosbu, jestli lze u nájmu z polí uplatnit DPH. Otec i syn soukromě hospodaří a oba jsou plátci DPH. Budou si mezi sebou vyhotovovat nájemní smlouvu na pronájem polí. Může být v této nájemní smlouvě uvedeno i DPH? Otec by DPH odvedl, syn by si ho uplatnil.

  2. Paní Drahomíra

    Dotaz (redakčně upravený):
    Poplatník daně z příjmů má najatý pozemek. Lze vybudování oplocení kolem tohoto najatého pozemku (plátce DPH-nájemce) uplatnit do nákladů? Děkuji za odpověď.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *