Vracení DPH kvůli dobropisu a Neplátce?

Vytvořeno | Červenec 11, 2019

Přinesla novela zákona o DPH v této oblasti nějaké zásadní změny?

NE! 🙂

Reagujeme krátce na jednoduchý dotaz:

  • „Bývalý neplátce obdrží dobropis, musí vrátit daň z přidané hodnoty, když u původního plnění nebyl plátcem?“

NE!

Oprava základu daně a výše daně je pro příjemce plnění skutečně snížením původní uplatněné daně „na vstupu“.

Jasně vše vychází z § 42 ZDPH, pro poskytovatele původního plnění, tj. jeho „dodatečný nárok“.


Nejedná se o povinnost přiznat a zaplatit daň – viz v novele kompletní přehled těchto případů v § 108 zákona o DPH.


Naše RADA

Příjemce postupuje podle jiného ustanovení zákona o DPH, a to § 74/1:

„…ke snížení uplatněného odpočtu daně…“.

Proto „žádné“ DPH nevrací! 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *