Zvýšení daně kvůli starým závazkům

Vytvořeno | Červenec 3, 2018

Pro tazatele, viz dotaz na BLOGu, jsme již uvedli krátkou nepříjemnou odpověď. 🙃

Zákon je jasný…

Podle ustanovení § 23/3/a/11 zákona o daních z příjmů je zcela jednoznačné, že:

  • Dlužník musí zvýšit základ daně o částku celého neuhrazeného dluhu, pokud se k němu váže dříve uplatněný daňový náklad.
  • Je-li závazek po splatnosti více jak 30 kalendářních měsíců.

Dobrá zpráva

Dodejme, že v případě dodatečné úhrady závazku, se naopak základ daně sníží, viz § 23/3/c/6 ZDP. 🙂

Rozvaha
Rozhodující veličinou je tedy končený zůstatek dluhu zachycený v účetnictví.


Připomínáme, že obdobně postupujeme u pohledávek, tvoříme daňové opravné položky k „celým“ pohledávkám, přestože ve výnosech pro daň z příjmů byla u plátců DPH nižší částka. 🙂


 

2 komentářů k “Zvýšení daně kvůli starým závazkům

  1. Dotaz na BLOGu Post author

    Dotaz na BLOGu:
    Vámi komentovaná vyšší daň se podnikajících fyzických osob (staré závazky) také týká?
    ADKA:
    ANO, viz aktuální článek.

  2. Paní Radka

    Paní Radka:
    Prosím o upřesnění, týká se dodanění starých závazků také fyzických osob vedoucích daňovou evidenci? Tedy dodanit výdaj, který nenastal? Je k tomu případně nějaké vyjádření GFŘ? Děkuji.
    ADKA:
    Nemáme pro Vás dobrou zprávu, ustanovení § 23/3/a/11 ZDP výslovně zmiňuje „ostatní poplatníky“ s příjmy podle § 7 a 9, pokud výdaje prokazují. Na druhé straně se nedodaňují všechny dluhy/závazky, více v článku, který budeme publikovat příští týden.

Napsat komentář: Paní Radka Zrušit odpověď na komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *