Zpracování daňového přiznání věnujte náležitou pozornost, uvádíme nejčastějších sedm omylů, kterých se poplatníci dopouští při vyplnění tiskopisu daňového přiznání Fyzických osob. 🙃
Pomůže Vám, k dispozici jsou nejen vzorová daňová přiznání, ale také několik Tipů – viz přehled Kategorií. 🙂
Identifikace aj. (1)
Nutné je na první straně tiskopisu a také v záhlaví dalších stran označit správně poplatníka (zpravidla rodné číslo). To platí též pro přílohy.
Daňové úlevy (2)
Pečlivě si zkontrolujte svá práva na uplatnění jakýchkoliv daňových výhod. U slevy na dani přidejte k daňovému přiznání relevantní potvrzení manžela/ky, že slevu nenárokuje.
Příjmy z podnikání (3)
Opatrně vyplňujte tabulky související s úpravami dílčího daňového základu.
Paušální výdaje (4)
Paušální výdaje pro podnikání nebo pronájem jsou zpravidla výhodnější. Máte-li více sazeb paušálních výdajů v § 7 ZDP, „dvakrát“ si zkontrolujte rozdělení příjmů.
Příjmy z pronájmu (5)
Manželé, rozmyslete si, máte-li pronajímaný majetek ve společném jmění, u kterého z Vás je výhodnější přílohu pro § 9 vyplnit (a daňové přiznání podat).
Ostatní příjmy a prodej akcií aj. (6)
Nezapomeňte na výjimečné osvobození u prodeje akcií, je-li do 100 000 Kč včetně, nic nemusíte danit. Omylem se často tyto příjmy daní nebo se naopak přehlédne, že jde o brutto příjem.
Přeplatek na dani (7)
Na čtvrté straně základního tiskopisu musíte zvlášť uvést údaje pro vrácení přeplatku a žádost znovu podepsat (ale není nutné posílat další samostatnou žádost).
Ke všem výše uvedeným bodům naleznete snadno přes Kategorie (Rubriky) nebo FullText související články. 🙂