7 NEJ v Daňovém přiznání Fyzických osob

By | 22 března, 2017

Zpracování daňového přiznání věnujte náležitou pozornost, uvádíme nejčastějších sedm omylů, kterých se poplatníci dopouští při vyplnění tiskopisu daňového přiznání Fyzických osob. 🙃

Pomůže Vám, k dispozici jsou nejen vzorová daňová přiznání, ale také několik Tipů – viz přehled Kategorií. 🙂

Identifikace aj. (1)

Nutné je na první straně tiskopisu a také v záhlaví dalších stran označit správně poplatníka (zpravidla rodné číslo). To platí též pro přílohy.

Daňové úlevy (2)

Pečlivě si zkontrolujte svá práva na uplatnění jakýchkoliv daňových výhod. U slevy na dani přidejte k daňovému přiznání přílohu manžela/ky, že slevu nenárokuje.

Příjmy z podnikání (3)

Opatrně vyplňujte tabulky související s úpravami dílčího daňového základu.

Paušální výdaje (4)

Paušální výdaje pro podnikání nebo pronájem jsou zpravidla výhodnější – musíte současně testovat, jestli jste se nezmýlili, neboť existuje omezení pro využití této varianty.

Příjmy z pronájmu (5)

Manželé, rozmyslete si, máte-li pronajímaný majetek ve společném jmění, u kterého z Vás je výhodnější přílohu pro § 9 vyplnit (a daňové přiznání podat).

Ostatní příjmy a prodej akcií aj. (6)

Nezapomeňte na výjimečné osvobození u prodeje akcií, je-li do 100 000 Kč včetně, nic nemusíte danit. Omylem se často tyto příjmy daní nebo se naopak přehlédne, že jde o brutto příjem.

Přeplatek na dani (7)          

Na čtvrté straně základního tiskopisu musíte zvlášť uvést údaje pro vrácení přeplatku a žádost znovu podepsat (ale není nutné posílat další samostatnou žádost).

🙂

Ke všem výše uvedeným bodům naleznete snadno přes FullText související články.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.