Tiskopis není pro rok 2016 v zásadě ve srovnání s rokem předchozím rozdílný. Přesto upozorňujeme na některé opakující se zbytečné chyby, které mohou vést i k vyšší dani.
Nevíte-li si rady, nahlédněte do připraveného vzorového daňového přiznání. 🙂
Základní informace (1)
Údaje na první straně se kopírují, vyplňují se automaticky bez potřebné kontroly. Správně odpovězte na všechny otázky, abyste nebyli FÚ vyzvání k doplnění podaného DPPO o tzv. dotazník (přílohu ke vztahům se spojenými osobami).
Účetní výsledek (2)
Na řádek 10 patří účetní výsledek, ale před zdaněním! 🙂
Účetní závěrka (3)
Některé údaje jsou v daňovém přiznání více méně převzaté z účetní závěrky, důkladně zkontrolujte například návaznosti na hodnoty sdělené FÚ v příloze a výkazech.
Nedaňové náklady (4)
Výčet souvisejících „nedaňových“ účtů související v tabulce A musí souhlasit s řádkem 40. Nekomplikujte si život, napište do jednotlivých řádků pouze účtové skupiny.
Opravné položky (5)
Jedná se sice jen o doplňující informace bez přímé vazby na algoritmus výpočtu daňové povinnosti, ale tabulka Ca) má odpovídat účetnictví.
Daňové odpisy (6)
Rozdíl daňových a účetních odpisů uvádíme na řádcích 50 (větší jsou účetní) a 150 (vyšší daňové). Podkladem je modul majetku, hodnoty v tabulce B musí být správné!
Odčitatelné položky (7)
Jejich využití snižuje základ daně, ale každou z nich musíte být schopni řádně doložit.
🙂
Ke všem výše uvedeným bodům naleznete snadno přes FullText související články a nabízíme též několik TIPů.