Audit – Ano/Ne…?

Vytvořeno | 3 prosince, 2012

Má vůbec audit význam, dochází-li k takovým omylům…

Aktuální zprávy

Jednou z nejvýznamnějších zpráv uplynulého týdne – v oblasti auditu, účetnictví nebo daní – byla informace o propadu akcií společnosti Hewlett-Packard („HP“).

Jak souvisí tato zpráva s audity?

HP musí odepsat aktiva ve výši téměř 9 miliard USD, protože uvěřila při akvizici v roce 2011 auditům provedeným firmami KPMG a Deloitte.


Cena akvizice, koupě britské společnosti Autonomy, byla na úrovni 10,3 miliard dolarů…  Zjistily se dodatečně nesrovnalosti, nedostatečné zveřejňování informací a úmyslné překrucování faktů v účetnictví.


🙃

Není to první a zřejmě ani poslední omyl velkých společností, dříve nazývaných „BIG6“, nyní patřících do „BIG4“ (dalšími prominentními členy tohoto „klubu“ jsou PwC a EY).

Typy auditů

Rozlišujme audity běžných účetních závěrek a jiné audity, due diligence apod.

V prvém případě jde o zákonnou povinnost ověření závěrky – v českém prostředí uložené zejména zákonem o účetnictví.  Připomínáme, že povinný audit znamená též určení jiného data pro podání daňového přiznání. Viz například článek:

Due diligence je velmi významné pro stanovení kupní ceny. Proto akcionáři HP již připravují žaloby proti auditorským společnostem KPMG a DT…

🙂

Pokud vsadíte na zkušené auditory s praxí, věřte, že se vám nic takového nepřihodí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *