Auto pro podnikání a soukromou potřebu – a co DPH?

Vytvořeno | 1 října, 2018

Nový kalendářní měsíc zahájíme praktickou radou. 🙂 Firmy se předhánějí s různými benefity. Jeden zásadní je stále asi nejvíc oblíbený: „referentské vozidlo“.

Dotaz na DPH

Aktuální dotaz se týká situace, kdy firma, plátce DPH, pořídila osobní vůz, který bude používat „nový“ zaměstnanec. Jaký je režim daně z přidané hodnoty na vstupu?

Řešení

Není samozřejmě plný nárok na odpočet DPH, krátí se tzv. poměrným koeficientem.


Kupní cena je například 500 000 Kč plus DPH, které uplatníme na vstupu jen v částečné výši. 🙃


Nemáme-li ke dni D potřebné údaje, platí:

  • „…stanoví ji plátce kvalifikovaným odhadem…“, a to podle § 75 zákona o DPH.

Parametr má být:

  • „…Pro určení rozsahu použití se použije ekonomicky zdůvodnitelné kritérium…“. Zde jde o počet kilometrů.

Teorie vs. praxe

V dotaze je zmínka „nový zaměstnanec“. Kdyby se jednalo funkci, na které již jiný pracovník působil a také měl vůz k dispozici, volí se pragmaticky parametr podle předchozího využití.


Není-li „historie“ známa, je rozumné prodiskutovat problém se zaměstnancem. Firma provede kalkulaci plánovaných služebních cest, pracovník sdělí (nezávazně*), kolik asi bude „kilometrů soukromých“.


(*) Kříšťálová koule…

Za celý kalendářní rok se provede přepočet podle skutečnosti. Proto (ne)berte toto téma tak vážně , nikdo neví, jak to vše bude – může přijít nemoc atd.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *