Co je to veřejná plocha?

By | 27 ledna, 2012

Finišují práce na dílčích nebo kompletních daňových přiznání k dani z nemovitostí, a tak reagujeme na četné dotazy, které můžeme shrnout otázkou: „Je veřejná plocha zpevněnou plochou?“.

🙃
Nerozumíte dotazu?
Nic si z toho nedělejte. Správnou odpověď asi nezná nikdo.
Připomínáme, že je ve hře povinnost podat do 31. 1. 2012 daňové přiznání k dani z nemovitostí a výrazné zvýšení odvodu této daně, protože je například za zpevněnou plochu pozemku požadována sazba 5 Kč za 1 metr čtvereční.
Zřejmě všichni víme, co je veřejným domem, možná i neveřejným domem… Ale zorientovat se v aktuálním „Dodatku“ Informace GFŘ ze dne 20. 1. 2012 není jednoduché.


Poměrně jasné je vymezení veřejného parkoviště, kterým je mimo jiné plocha místní nebo účelové komunikace anebo samostatná nebo místní nebo účelová komunikace určená ke stání silničního motorového vozidla.


🙃
Není-li tato plocha přístupná veřejně, tj. je používána v rozsahu a způsobem stanoveným vlastníkem nebo provozovatelem, jde o neveřejné parkoviště. Jako zpevněná plocha, je-li takto klasifikována, podléhá vyššímu zdanění.
Je tomu skutečně? Již se orientujeme?
Mohli bychom být optimisty. Ale v životě to bývá jinak.


Aby se vyšlo vstříc vybraným daňovým subjektům (můžete hádat kterým), tak nevadí, je-li veřejné parkoviště „placené“ nebo „neplacené“, jestli je opatřeno závorou atd.


🙂
Nepatříte-li do vybraného segmentu daňových subjektů (obchodní a nákupní centra), zvolíte pravděpodobně kritérium:
•    uvnitř uzavřeného objektu je zpevněná plocha neveřejná,
•    vně objektu je plocha veřejná a zdaníte zpevněnou plochu, neprohlásíte-li se za ten správný daňový subjekt.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.