Co vše může být daňovým nákladem?

Vytvořeno | 9 března, 2012

Majitel požaduje, abychom do daňových nákladů dali všechny účtované položky, protože je vynaložil v souvislosti s podnikáním. Je to možné?

Daňové náklady

Historek na téma, co vše bylo nebo nebylo uznáno jako daňový náklad pro daň z příjmů je nepřeberné množství. Existuje nějaké obecné kritérium?

🙂

Ano, i když Vám možná bude znít následující text trochu nesrozumitelný. Zákon o daních z příjmů uznává „Výdaje (náklady) vynaložené na dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů….“, není-li zákonem stanovena nějaká zvláštní podmínka.

Je tedy názor majitele správný?

Může být jeho požadavek oprávněný, ale také nemusí. Prověřujeme každý náklad (výdaj) z pohledu věcného a časového. Uvedeme si dva vzorové příklady.


Pan Novotný (majitel) zaplatil z platební karty:

 • večeři se svými obchodními partnery,
 • vánoční dárek ve výši 1 000 Kč pro nejvýznamnějšího odběratele, a
 • pro své potřeby psací „reprezentační“ soupravu za 10 000 Kč.

Pro daně uznáme jen třetí položku – protože první je pohoštěním, druhá darem a obě lze zařadit do kategorie reprezentace.

Pro podnikání používá drahou psací soupravu, zde však zákon o daních z příjmů žádný limit nemá.


Každou položku zkoumáme nejen podle výše uvedeného věcného kritéria, ale též z pohledu časové souslednosti, jestli patří do účetního období, u daně z příjmů „zdaňovacího období“.


Pan Novák podniká jako fyzická osoba, vede daňovou evidenci. Pořídil si pro vánoční prodej velké množství zásob – a úspěšně, tržby za prosinec 2011 byly v rekordní výši 300 000 Kč. Zásoby v hodnotě 120 000 Kč zaplatil dodavateli 2. 1. 2012 – v nákladech roku 2011 je nemůžeme uznat.


Kdyby pan Novák účtoval, byla by spotřeba zásob uznána v daném účetním období.

🙂🙃

Některé položky nárokované panem Novotným („majitelem“ firmy) budou pravděpodobně uznány, některé nikoliv.

3 komentářů k “Co vše může být daňovým nákladem?

 1. Jiřina

  V praxi se na toto téma hodně diskutuje a plno výdajů je sporným daňovým výdajem. Nedávno mne oslovila jedna dáma, která se věnuje umělecké činnosti a je zpěvačkou. Z důvodu své profese si nechala nasadit rovnátka a vybělit zuby. Jedná se v tuto chvíli skutečně o výdaj vynaložený na dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů? Když se zamyslíme, tak v tuto chvíli tento výdaje slouží zároveň i pro osobní potřebu. Můžeme uplatnit celou výši výdaje nebo jen poměrnou část? V tomto ohledu jsou daně plné otázek a překvapivých odpovědí… Proto všem přeji pevné nervy při vyplňování daňových přiznání.

 2. Jan Ambrož

  Určitě to chce pevné nervy při vyplňování tiskopisu. A jsou tedy rovnátka a náklady na bělení zubů pro zpěvačku daňovým nákladem? Ano, ale doporučuji je uznat jen v poměrné výši – například 80 %, přestože tyto osoby prakticky nemají soukromý život…, vše se točí kolem jejich profese.

 3. jan.ambrož

  Na opakující se dotazy k dárkům, reklamním předmětům a reklamě jako takové jsme připravili další článek, který bude publikován dne 29. 3. 2012.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *