Daň z nemovitostí jako daňový náklad

Vytvořeno | 31 května, 2013

Pro uznání této daně platí specifické podmínky.

Termíny placení

Pro placení daně z nemovitostí jsou termíny jasné, do konce května se hradí plná částka jen, je-li daňová povinnost nižší. U částek nad 5 000 Kč se druhá část hradí do konce listopadu, resp. do 2. 12. 2013.

Chaos se složenkami

O pochybení státní správy jsme Vás již informovali. Nové složenky se správnými účty byly rozesílány až na poslední chvíli.

Daňový náklad?

Daň z nemovitostí je daňovým nákladem, pokud je zaplacena.


V účetnictví akciové společnosti je za rok 2012 zaúčtována daň z nemovitostí ve výši 40 000 Kč. Polovina byla uhrazena v květnu 2012, druhá až v lednu 2013.

Za loňský rok uznáme 20 000 Kč. V letošním roce, přestože v účetnictví není v nákladech částka 20 000 Kč (zaúčtovaná do nákladů v roce předchozím), lze „mimoúčetně“ snížit základ daně.


Případy, kdy se provádí mimoúčetní úpravy – ať už směrem nahoru nebo dolů – jsou komplikované. Posuzujeme totiž pro daňové účely účetní operace, které jsou účtovány jen rozvahově.

5 komentářů k “Daň z nemovitostí jako daňový náklad

 1. Miroslava Ku?erová

  Vlastním rekreační chatu s pozemkem v obci Hrusice Praha východ. Budou zaslány složenky na daň? Bude se
  letos daň zvyšovat? Děkuji za zprávu

 2. jan.ambrož

  ADKA prověří, jestli se u Vás v Hrusicích změnil tzv. koeficient. Nahlédněte ale do článků k problematice zpevněných ploch, pokud chatu pronajímáte. Správce není povinen složenky posílat, daň z nemovitostí se bude platit v květnu, a tak budeme na Blogu o situaci se složenkami informovat.

 3. Jiřina

  Podle informace od MFČR budou od poloviny dubna do poloviny května postupně rozesílány složenky na úhradu daně z nemovitostí (31. květen je posledním dnem lhůty pro zaplacení daně z nemovitostí na rok 2012), kde bude na alonži uvedena aktuální výše daňové povinnosti a případný nedoplatek daně. Poplatníci, u kterých došlo ke změně výše daně a nová částka jim nebude sdílena platebním výměrem, mohou aktuální výši své daňové povinnosti zjistit z hromadného předpisného seznamu, a to od 16. dubna 2012 na kterémkoli finančním úřadě v české republice.

 4. Dominika

  Poplatníci, u nichž roční daň nepřesáhne částku 5 000 Kč, mají povinnost daň z nemovitostí uhradit do 31. května 2012. V případě, že roční daň překročí hranici 5 000 Kč, musí poplatníci nejpozději do stejného termínu uhradit první splátku daně. Pokud se rozhodnou daň uhradit najednou, musí tak učinit do 31. května 2012.

 5. jan.ambrož

  Ano, je velmi rozumné informace o dani z nemovitostí rozesílat, protože “běžný” občan na placení daní moc nemyslí a ani se v nich neorientuje…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *