Daň z příjmů a Airbnb pokračování

Vytvořil | 14 srpna, 2018

Navazujeme na včerejší článek… 🙃

Jaký je postup Finanční správy?

Citujeme:

 • “Naším úkolem je vyhledávat takové osoby, u kterých existuje podezření, že si své daňové povinnosti včas neplní. U lidí, kteří přes Uber nebo Airbnb podnikají, takové podezření je. Proto jsme kontroly zahájili,”

Finanční správa tvrdí, že má k dispozici o skutečných příjmech poplatníků poskytujících tyto služby (zdroj ale tají). 🙃


A údajně činí následující kroky:

 • „V případě, že se mezi těmito příjmy a částkami uvedenými v daňových přiznáních objevují rozdíly, pak tyto poplatníky obvykle oslovujeme písemnou výzvou k podání řádného nebo dodatečného přiznání. Podle zákona přitom můžeme posuzovat řádné zdanění příjmů za poslední tři roky.“

Teoretické problémy jsou minimálně dva – jestli se jedná u Airbnb:

 • podnikání nebo nikoliv a
 • zda do příjmů (a též výdajů) patří hrazené provize (servisní poplatky).

Doplňme si ke klíčovému prvnímu bodu navazující názor FS:

 • „Jestli se bavíme o platformě Airbnb, tak přes ni je nemovitost nabízena. Na webových stránkách služby má pronajímatel trvale vystavenou nabídku se svou nemovitostí, na níž se snaží nalákat klientelu. Účelem je tedy opakovaně a soustavně nabízet nevyužitý byt nebo dům k ubytování. To jsou určitě prvky, které podle mě charakter soustavnosti dělají. Je to stejné, jako když budete každou zimu prodávat kapry. V takovém případě nikdo nemůže pochybovat o tom, že jde o podnikání.
  Na druhou stranu, jestli to je opravdu nahodilé, je to jednorázová činnost a příjmy z činnosti nepřesáhnou za rok 30 tisíc, tak je to osvobozeno od daně, tak potom není povinnost ani to v daňovém přiznání uvádět.“

 

 

Jeden komentář k “Daň z příjmů a Airbnb pokračování

 1. Dotaz na BLOGu

  Dotaz na BLOGu:
  Dobrý den, mám dotaz v rámci aktuální problematiky Airbnb. Pokud nebylo vyhověno výzvě zaslané FÚ k podání daňového tvrzení k dani z příjmů fyz. osob (za rok 2016) v náhradní lhůtě do 15 dnů obdržené 11/2018, pravděpodobně je již zbytečné reagovat na výzvu dodatečně nyní cca 30dní od přijetí výzvy, co myslíte? Dále jaké jsou v takovém případě důsledky či sankce, ev. další postupy ze strany FÚ v praxi? Je možné se dodatečně odvolat až FÚ vyměří daň nebo je již pozdě to jakkoliv zpětně řešit? Předem děkuji za Váš čas, odpovědi a doporučení.
  ADKA:
  Doporučujeme v každém případě reagovat, byť již po termínu, na výzvu FÚ – ať už je nebo není oprávněná.
  K teoretickým sankcím ze strany daňové správy připravíme článek ve druhém lednovém týdnu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *