Daňová evidence a pojistné

Vytvořeno | 4 září, 2013

Musím účtovat o pojistném v daňové evidenci?

Daňová evidence

Tazatelka má na mysli prokazování daňových výdajů (nákladů) formou daňové evidence podle § 7 Zákona o daních z příjmů. Ne vždy se vyplatí paušál.

🙂

Nejedná se tedy o účtování, i když se někdy v situacích, jestliže se výdaje prokazují, hovoří nesprávně o vedení účetnictví.

Pojistné

Je bohužel nedaňovým nákladem, proto se objevují názory, že se o něm nemusí vést žádná evidence.

Není to však rozumné.


Paní Nová v daňové evidenci roku 2012 měla pojistné ve výši 40 000 Kč. Po podání přehledů v roce 2013 ji vznikl přeplatek 10 000 Kč.

V daňové evidenci se tak za letošní rok možná objeví informace: zaplacené pojistné 35 000 Kč, inkaso pojistného 10 000 Kč.

Tyto údaje jsou potřebné pro vyloučení a) pojistného z daňových výdajů (nákladů) a také pro b) inkasa přeplatku z dílčího daňového základu daně z příjmů.


Doporučujeme určitě sledovat položky související s podnikáním a pozorně je daňově testovat.

Samozřejmě jsme rozebírali pojistné osoby samostatně výdělečně činné, nikoliv třeba pojistné zaměstnanců této osoby.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *