Daňová přiznání FO a PO

By | 12 března, 2012

Nejvíce dotazů se nyní týká daňových přiznání k dani z příjmů fyzických osob (FO) a právnických osob (PO).

🙂

Proto se těmto oblastem budeme věnovat tento týden. Jsme připraveni zodpovědět vaše dotazy a průběžně budeme publikovat vzorové příklady vyplněných daňových přiznání pro fyzické i právnické osoby.

Termín

Termín pro podání daňových přiznání za kalendářní rok 2011 je 2. duben 2012.


Poplatník daně z příjmů FO a PO musí dodržet zákonný termín. Pouze prostřednictvím odkladu daňového přiznání daňovým poradcem lze termín prodloužit o tři kalendářní měsíce – a pak se daňové přiznání podává do 2. 7. 2012.


Samozřejmě v prodlouženém termínu podávají daňové přiznání účetní jednotky, které povinně podléhají auditu účetní závěrky.

Pro někoho je audit závěrky noční můrou.

Tak by tomu však nemělo být. Je třeba si uvědomit, že bez kvalitního účetnictví není dost dobře možné zpracovat daňové přiznání, stanovit základ daně z příjmů PO.

Fyzické osoby

Vraťme se k poplatníkům daně z příjmů fyzických osob. Ti by neměli zapomínat, že jejich přiznání může být komplikované, pokud se neorientují v dílčích daňových základech.


Pan Novák je zaměstnán (§ 6) a má další příjmy:

  • z podnikání, které patří do dílčího daňového základu („DDZ“) podle § 7,
  • související úroky zařadí do § 8,
  • do DDZ § 9 uvede příjmy z pronájmu, a
  • ostatní příjmy jsou v § 10.

A každý dílčí daňový základ má jiná pravidla zejména pro uplatnění výdajů (nákladů).


Všem fyzických osobám, které budou podávat daňová přiznání, můžeme proto doporučit pečlivé prostudování Pokynů k vyplnění tiskopisu.

One thought on “Daňová přiznání FO a PO

  1. Dominika

    Pokyny k vyplnění tiskopisů jsou k nalezení na stránkách Ministerstva financí v záložce Daně a Cla>Daně>Daňové tiskopisy>Vzory všech aktuálních daňových tiskopisů – ROK 2012.

    Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.