Daňová ztráta z prodeje podílu?

By | 26 října, 2017

Pokračujeme v miniseriálu k problematice tzv. ostatních příjmů fyzických osob, prodejů obchodních podílů.

Jak se (ne)daní takový příjem?

Může se jednat o příjem osvobozený od daně, tj. při splnění pětiletého časového testu.

Nebo se příjem zdaní v § 10 ZDP (podíl není součástí obchodního majetku), ze zisku se uhradí 15% daň z příjmů:

  • Jako výdaj se uzná nabývací cena obchodního podílu a případné související výdaje spojené s prodejem.

Daňová ztráta?

ANO i NE, existuje, jak potvrzuje další příklad.


Pan Novák prodal v letošním roce se ziskem 2 000 000 Kč podíl „A“, ale druhý podíl „B“ se ztrátou 2 100 000 Kč.

Uznáme vzniklou ztrátu jen částečně – jeho dílčí daňový základ z prodejů obchodních podílů činí nulu. 🙂


Rok 2017

Obdobný příklad jsme již publikovali. Musí se jednat o „souběh“ příjmů dosažený v jednom konkrétním zdaňovacím období, kalendářním roce.

To platí i pro variantu „přenosu“ zdanění mezi poplatníky u manželů.

One thought on “Daňová ztráta z prodeje podílu?

  1. ADKA Post author

    Dotaz na BLOGu:
    Jak se v daních řeší vklad do svěřenského fondu?
    ADKA:
    Krátkou informaci uveřejňujeme v dnešním článku.

    Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.