Navazujeme na páteční článek, ve kterém jsme se Vás snažili přesvědčit, že novela DPH z loňského roku, která je povinná od 1. 1. 2019, není nejasná. 🙂
Zákon o DPH
V tomto zákoně – u nového modelu – nejsou v zásadě žádné výjimky pro společníky – fyzické nebo právnické osoby.
V klidu se na novinku platnou od ledna připravte. Fungování sdružení, nejen pro daň z přidané hodnoty, je popsáno v knize autora Blogu. 🙂
RADA
Postupujte následujícím způsobem:
- Sepište si, co který společník činí pro společnost (jeho aktivity mimo nejsou vůbec ve hře, ty neřešíte).
- Každý společník bude fakturovat (vystavovat daňové doklady) zbývajícím společníkům za své aktivity.
- Ve společnosti mohou být jak plátci DPH, tak neplátci DPH (ten nemůže vystavit daňové doklady ve smyslu zákona o DPH).
- Nezapomeňte, že konkrétní způsob účtování, resp. fakturace vůči třetím stranám je variabilní. To platí také pro uplatňování daně na vstupu.
- Je-li dnes pověřený společník šikovný v této administrativní oblasti, mohou ho ostatní pověřit, aby činil úkony k DPH i nadále, ale pouze jejich jménem – neboť každý jedná „sám za sebe“.
Paní Věra
Dobrý den, měla bych dotaz ohledně fungování sdružení od 1. 1. 2019 z pohledu DPH.
Máme sdružení čtyř fyzických osob dle starého zákona a jsme plátci DPH, naše služby vůči klientům jsou společné, jednoznačně se nedá rozdělit jednotlivá fakturace na DPH a stejné je to i s náklady na kancelář (telefon, nájemné, kancelářské potřeby), majetek žádný nemáme.
Dle Vašeho jednoduchého vysvětlení o dalším fungování sdružení, by se nám jevilo řešení, že by jedna byla nadále plátcem DPH a fakturovala by klientům a uplatňovala DPH na vstupu a ostatním bylo zrušeno plátcovství DPH.
Z hlediska zákona o dani z příjmu by se nic nezměnilo a sdružení by fungovalo stále stejně.
ADKA:
• Ano, nová pravidla pro DPH nemají přímý vliv na režim uplatňovaný pro daň z příjmů, více v článku uveřejněném v příštím týdnu.