Daňové přiznání k DPH za prosinec 2012

By | 13 ledna, 2012

Blíží se termín podání daňových přiznání k DPH za prosinec 2012 a stále více se diskutuje o koeficientech krácení v DPH. Je skutečně krácení „ročními“ koeficienty povinné ve všech případech?

„Poslední“ daňové přiznání k DPH

Nemyslíme tím poslední daňové přiznání (DP) v případech ukončení registrace k DPH, ale poslední za kalendářní rok 2012, které může být podáno:

  • nejen za měsíc prosinec, ale
  • u čtvrtletního plátce za zdaňovací období čtvrté čtvrtletí, tj. říjen až prosinec.

Roční vypořádání

Skutečně je v několika případech povinností plátce DPH provést „roční vypořádání“, představme si výpočet koeficientu, jako kdyby existovalo jedno roční zdaňovací období pro DPH.

Problematika koeficientů v DPH je velmi, velmi složitá.

Novely a kniha DPH

Doporučujeme proto nahlédnout do naší knihy DPH v praxi, zejména kapitoly sedmé. Uvedeme si jen dva jednoduché příklady.

Provádí se tato korekce koeficientů ke konci roku vždy?

Odpověď je příznivá: NE!


Firma 1. Pražská pronajímá nebytové prostory plátcům a neplátcům, a tak uskutečňuje plnění zdanitelná a osvobozená. Pro krácení nároku na odpočet daně u přijatých zdanitelných plnění použitých současně pro obě tyto činnosti používá v průběhu kalendářního roku tzv. zálohový koeficient („roční“ 2010).


Kvalitní software „sám“ spočítá nový roční koeficient 2011 a upraví nárok na odpočet daně za celý kalendářní rok 2011.

Složitější je roční korekce poměrných koeficientů, jak dokumentuje následující příklad.


Pokud by tato společnost pořídila v dubnu 2011 nový osobní automobil pro soukromé a služební účely (není tedy plně pro ekonomickou činnost), musela by stanovit poměrný koeficient – třeba ve výši 85 % pro služební účely. Je-li skutečnost za rok 2011 rozdílná o více jak 10 procentních bodů, provedeme úpravu (povinně u většího využití pro soukromé účely).


V tomto případě nám žádný účetní program nepomůže, zřejmě v excelu vedeme údaje pro povinnou záznamní evidenci pro DPH. Je to pracné, ale jinak to nelze.

Navíc je-li tento osobní automobil používán také pro zdanitelná a osvobozená plnění, musíme zjistit kombinovaný koeficient (násobek obou výše uvedených).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.