Tisíce poplatníků této daně, občanů vlastnicích nemovitou věc, řeší, jestli (ne)musí podat tzv. dílčí daňové přiznání do konce ledna. Potvrzují to opakované dotazy na našem BLOGu.
Teorie
Nahlédneme-li do zákona, § 13a, pokud nedošlo ke změně daňové povinnosti, neměli bychom tuto povinnost mít. Citujeme:
- „…Daňové přiznání se nepodává, pokud je poplatník podal na některé z předchozích zdaňovacích období nebo daň byla stanovena na některé z předchozích zdaňovacích období z moci úřední a ve srovnání s tímto předchozím zdaňovacím obdobím nedošlo ke změně okolností rozhodných pro stanovení daně…“
- Dojde-li ve srovnání s předchozím zdaňovacím obdobím ke změně okolností rozhodných pro stanovení daně nebo ke změně v osobě poplatníka, je poplatník povinen daň do 31. ledna zdaňovacího období přiznat; v těchto případech lze daň přiznat buď podáním daňového přiznání nebo podáním dílčího daňového přiznání. V dílčím daňovém přiznání poplatník uvede jen nastalé změny a výpočet celkové daně…“
Praxe
Většina odborníků doporučuje dílčí daňové přiznání spíše podat i v situacích, kdy nedochází ke korekci „…výpočet celkové daně…“.
Naše RADA
Proto v dotazovaném případě je rozumné dílčí daňové přiznání raději podat, i když se jedná jen o formální zpřesnění údajů na katastru nemovitostí. 🙃
Jasná je povinnost u změny typu pozemku, metrů čtverečních apod., viz INFO Finanční správy.