Do kdy musí být zaplacena silniční daň?

Vytvořeno | 30 ledna, 2012

Daňové přiznání k silniční dani za kalendářní rok 2011 musí být podáno do 31. 1. 2012 a v tomto termínu musí být také daň zaplacena.

🙂
V praxi nebývají velké doplatky na silniční dani, protože se povinně hradí zálohy v průběhu kalendářního roku.


Zálohy se platí za předchozí kalendářní čtvrtletí k 15. 4., 15. 7. a 15. 10. Poslední záloha na silniční daň byla splatná 15. prosince 2011 za měsíce říjen a listopad.


Pokud jste pravidelně platili zálohy na silniční daň, vozový park se vám nezměnil, v lednu letošního roku bude skutečně doplatek malý.
Daňové přiznání k silniční dani musíte ale podat v každém případě, i když by vám vyšel přeplatek na dani.
Nesetkali jsme se ale v poslední době s problémy při vyplnění tiskopisu daňového přiznání k silniční dani. Jsou-li k dispozici potřebné údaje, technické průkazy, vyplní se příslušná data a jednoduché programy připraví daňové přiznání.
Účetnictví
Vedete-li účetnictví, nezapomeňte skutečnosti vyplývající z podaného daňového přiznání promítnout do účetního období kalendářního roku 2011 (pokud nemáte tzv. hospodářský rok). Zaúčtovaná položka silniční daně je uznaným daňovým nákladem.


Obchodní společnost zaúčtovala silniční daň za rok 2011 ve výši 120 000 Kč, lednový doplatek byl zaplacen až na začátku února, přesto uznáme jako daňový náklad částku 120 000 Kč.


🙃
Výjimka platí jen v případech, kdy dochází k přenosu daňové povinnosti. Typickým příkladem bývá „přenesení“ daňového nákladu – silniční daně – u manželů. Silniční daň je uznána jen, je-li zaplacena.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *