Dobropis a zvýšení DPH

Vytvořeno | 7 června, 2016

Oprava základu daně u příjemce

Kdy se zvýší odvod DPH?

V předchozím článku k tomuto tématu jsme řešili, kdy si může dodavatel snížit odvod DPH, uzná-li reklamaci svého odběratele.

Jsme ale v tomto případě v pozici příjemce dobropisu/opravného daňového dokladu.

Ten si naopak u DPH nepolepší, musí vrátit související část dříve uplatněného DPH, s dohodnutou slevou.

Které zdaňovací období?

Nabízí se logické:

  • Když obdrží daňový dobropis, resp. opravný daňový doklad („OPD“).

Bohužel tomu tak není.


Podle ustanovení § 74/1 zákona o DPH opravu provádí „…za zdaňovací období, ve kterém se dozvěděl o okolnostech rozhodných pro vznik povinnosti ji provést….“.


Navážeme-li na předchozí článek, pokud byla sleva dohodnuta v květnu, musí se oprava provést již v květnu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *