Dodanění 1 % a využívání více aut

Vytvořil | 11 dubna, 2019

Jedním z nejoblíbenějších benefitů je „referentský vůz“, jinými slovy, možnost zaměstnance využívat služební auto pro soukromé účely. 🙂


Daň z příjmů

Vše je již řadu let vyřešeno v § 6/6 ZDP, zaměstnanci se zdaní v závislé činnosti 1 % pořizovací ceny.


Aktuální dotaz

Týká se situace, kdy je používáno osobní auto na operativní leasing a bylo v březnu odkoupeno. Co je základem pro výše uvedené jedno procento?

Pořizovací cena vozu

Je-li využíván vůz, který je předmětem nájmu nebo finančního leasingu, počítá se pořizovací cena evidovaná u vlastníka plus daň z přidané hodnoty.

Řešení

Domníváme se, že objektivní je vycházet ze skutečnosti, že část kalendářního měsíce je používán vůz s pořizovací cenou x, druhou část s hodnotou y. A tak vypočítat poměrnou částí – podle počtu dní – částku pro zdanění 1 % vstupní ceny.

Bohužel logika zde neplatí.

Zákon o daních z příjmů stanoví postup pro variantu „…postupně za sebou více vozidel…“. Pro tyto případy je přímo v zákoně o daních z příjmů stanoveno, že se použije „…částka ve výši 1 % z nejvyšší vstupní ceny…“.

Máme-li jeden vůz s různými vlastníky, jinými pořizovacími (vstupními) cenami, zřejmě je nutné respektovat text zákona o daních z příjmů. 🙃

Jeden komentář k “Dodanění 1 % a využívání více aut

  1. Pan P Autor příspěvku

    Pan P:
    Po skončení operativní leasingu dostala firma nabídku na odkup auta, což učinila. Jaká je nyní základna pro zvýšení daně z příjmů. Údajně to má být (podle některých publikovaných článků) stále pořizovací ceny u nového vlastníka, samozřejmě včetně DPH.
    ADKA:
    Odpověď uveřejníme zítra.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *