Dodavatel stavebních prací od ledna 2012 neodvádí DPH?

By | 4 ledna, 2012

Faktury za leden 2012 budou stavební firmy vystavovat až na konci měsíce nebo na začátku února, ale už se objevují další dotazy k reverse charge ve stavebnictví.

Dodavatel musí fakturovat bez DPH?

Odkazujeme všechny čtenáře na související články, které snadno naleznete kliknutím na vámi zvolenou „kategorii” – pojem, který je vysvětlen v tom kterém článku.

🙂

Věříme, že tato forma „hledání” důležitých informací je jednoduchá. Máte-li jakékoliv náměty na vylepšení námi zvoleného systému, prosím neváhejte a pošlete nám mailovou zprávu na adresu blog@adka.cz.

Ale vraťme se k dotazu. Jak zní odpověď.


Při fyzické inventuře bylo vyčísleno cDodavatel určených stavebně montážních prací, těch, které jsou zařazeny podle zákona o DPH do klasifikace CZ CPA 41 až 43, neodvání daň z přidané hodnoty na výstupu! Na faktuře je třeba částka 200 000 Kč a mimo jiné informace, jaká platí sazba DPH a upozornění, že DPH odvádí příjemce.


Uvedené platí za podmínky, že:

  • se jedná o zdanitelné plnění (resp. povinností přiznat daň) s datem 1. 1. 2012 a později.
  • příjemcem tohoto plnění je jiný plátce.

🙃

V daních je nakonec všechno jinak…! Takový povzdech je na místě i v tomto případě.


Pokud příjemce plnění prohlásí, že je použije ze 100% pro neekonomickou činnost nebo činnost, která není předmětem DPH, postupuje se jako v roce 2011. A dodavatel odvede daň z přidané hodnoty.


Upozorňujeme, že takový je názor Generálního finančního ředitelství. Autor se domnívá, že není zcela v souladu s platným zněním zákona o DPH. Nezapomeňte si proto stanovit podmínku, že uvedené prohlášení je akceptováno jen, je-li v písemné podobě.

Daňový doklad

Z příkladů také vyplývá, že daňový doklad (faktura) v prvém případě daň z přidané hodnoty neobsahuje, ve druhé je pohledávka o DPH vyšší.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.