DPFO a cizí měna

Vytvořeno | 23 března, 2016

Daň lze optimalizovat… 🙂

Konkrétní dotaz

Krátce citujeme z dotazu:

  • „Dobrý den, loni se někdo ptal zda je možné používat “kursy devizového trhu uplatňované podle zvláštních právních předpisů o účetnictví” i pro FO nepodnikající, bez daňové evidence. Rovněž by mě to zajímalo (např. pro přepočet z prodeje akcií v USD).“

Řešení

článku již publikovaného opakujeme část textu.

Právo volby?

V jednom z komentářů je správně citováno ustanovení § 38/1 ZDP:

„Pokud poplatník nevede účetnictví, použije s výjimkou uvedenou v odstavci 2, jednotný kurs, nevyužije-li kursy devizového trhu uplatňované podle zvláštních právních předpisů o účetnictví.“.

Ano, zákon o daních z příjmů nabízí poplatníkovi, aby si vybral.

 Jestliže pan Nováček má různé příjmy za rok 2015, třeba z USA. použije buď jednotný kurz dle správy daní ve výši 20,90 USD na jednu korunu nebo některý z kurzů podle účetnictví.“


🙂

Je vhodné, aby se propočítala optimalizace dílčího základu daně.

Dotaz pokračoval: „Mohl byste se k tomu vyjádřit, avizovaný článek jsem nikde nenašel.“

Omlouváme se, probíhající rekonstrukce našeho Blogu se trochu zadrhla…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *