DPH od dlužníka?

By | 9 srpna, 2018

Titulek není „SciFi…“, skutečně existují případy, kdy plátce daně z přidané hodnoty může získat „zpět“ odvedenou daň z přidané hodnoty. 🙂

Dotaz

Jak je zmíněno v dotaze, jde o situace, kdy je dlužník v Insolvenci.

Další podmínky

Nárokovat daň z přidané hodnoty lze, ale pouze, jsou-li splněny všechny poměrně striktní podmínky zákona o DPH, a to § 44. Jedná se zejména o časové testy:

  • Pohledávka vznikla „v období končícím šest měsíců před rozhodnutím soudu…, doposud nezanikla…“.
  • Nejpozději je možné tuto zvláštní opravu základu daně provést „…po uplynutí tří let od konce zdaňovacího období, ve kterém se uskutečnilo původní zdanitelné plnění…“.

Daňový doklad

Musíte vystavit a doručit dlužníkovi speciální opravný daňový doklad (dobropis) vystavený podle § 45 zákona o DPH.


Rada

Jak vyplývá z výše uvedeného, v těchto případech se obraťte na kvalitního daňového poradce, aby vše proběhlo jak má.

One thought on “DPH od dlužníka?

  1. Paní Danuše

    Dobrý den, prosím o odpověď zda lze požádá o vratku DPH po dlužníkovi, který je v exekuci. Hraje roli to, ze je bez finančních prostředků. Jak to bylo v zákoně v roce 2014. Děkuji. D. M.
    ADKA
    ANO, více v úterním článku.

    Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.