Je rozdíl u DPH, povinnostech a právech u služeb?
DUZP a zboží
V konkrétním článku se tazatel dočetl, jak funguje den uskutečnění zdanitelného plnění („DUZP“) u dodání zboží v tuzemsku.
Dotaz zní – jak je to u služeb?
Základní pravidla platná pro:
- povinnost přiznat daň na výstupu („prodávající“), a
- právo nároku na odpočet daně na vstupu („kupující“),
jsou shodná.
Den D
Přesto existuje jedna zásadní výjimka – DUZP je u běžných služeb podle zákona o DPH stanoven ke dni:
- jejího poskytnutí, nebo
- vystavení daňového dokladu.
Poradenská firma v souladu se smlouvou vystavuje daňové doklady na poskytované služby vždy k 1. dni daného měsíce. Tento den je DUZP pro účely daně z přidané hodnoty bez ohledu na skutečnost, že ještě žádné porady neproběhly.
Daňový doklad je tak v pořádku, i když služba ještě nebyla provedena! Máte nárok na odpočet DPH.
Dobrý den pane inženýre,
rád bych měl dotaz k vašemu výše uvedenému článku týkající se DUZP a vystavování daňových dokladů u služeb. Mohla by firma, která poskytuje přepravní služby (nákladní doprava) vystavit daňový doklad dříve, než dojde k poskytnutí služby, resp. k jejímu ukončení? Je podmínkou vystavení dřívějšího daňového dokladu smluvní ujednání? Nebo mohu dokonce vystavit daňový doklad ještě dříve před započetím provedené služby?
DUZP (Den uskutečnění zdanitelného plnění) je přesně popsán v zákoně o DPH, v § 21, pro běžné služby v § 21/4/a. Proto je ve Vašem případěmožné, aby DUZP bylo dříve, než je služba uskutečněna: “…datum jejího poskytnutí nebo dnem vystavení daňového dokladu…, a to tím dnem, který nastane dříve”. O DUZP rozhoduje ten, kdo službu poskytuje/daňový doklad vystavuje – podle ADKA není nutný souhlas obchodního partnera.