EET a fiasko Babišova resortu (2) a NIKDO neví, co (ne)platí…

Vytvořeno | 20 února, 2017

Prosím, uvařte si nejdříve dobrou kávu. Problémy ve Finanční správě jsou totiž zásadnějšího rázu, než se zdálo třeba vedení Komory daňových poradců. 🙃

Kontroly

Místo aby se Finanční správa soustředila na nápravu chyb Zkona, Pokynu a svých výkladů, zaměřila se na kontroly EET, na tzv. informační oznámení (dále „cedulka“). Při kontrolách došlo ke komické situaci.


Odborníci z Celní správy, kteří by měli řešit složité kauzy, běhají po provozovnách a hledají cedulky. Nebo brouzdají po internetu a kontrolují, jestli podnikatel (je jedno, zda se jedná o fyzickou nebo právnickou osobu) má „cedulku“ na webových stránkách – bez ohledu na skutečnost, že žádné zboží nebo služby přes internet neprodává.

A tak se paní náměstkyně MF dohaduje s celníky, co vlastně platí. 🙃


Bylo by to úsměvné, nazvali bychom to KOCOURKOV.cz, kdyby v zákoně o EET nebylo ustanovení § 25:

 • „…poplatník je povinen mít na místě, kde se běžně uskutečňují evidované tržby, umístěno informační oznámení…“,
 • „…oznámení je poplatník povinen umístit na internetové stránky, na kterých jsou nabízeny zboží nebo služby.“

V § 29 je stanovena sankce:

 • „…do 50 000 Kč…“.

Je to šílené? ANO, poplatník tržby eviduje, přesto za bezvýznamné administrativní pochybení dostane pokutu.

🙂

Máme také dobré zprávy a Tipy. BUĎTE optimističtí:

 • Blíží se jaro.
 • 99 % fyzických osob, pro které nejsou maloobchod, stravovací nebo ubytovací služby hlavní činností, odloží start EET na příští rok. Týká se to statisíců podnikatelů.
 • 99 % neziskovek, „spolků“, se nikdy nezaregistrují k EET, jde o desítky tisíc právnických osob.

Dnešní příspěvek je trochu delší, připravte si proto raději ještě malé „espresso“. Další informace nejsou vůbec optimistické.


Ti poplatníci, kteří jsou v EET od loňského prosince nebo budou od 1. 3. 2017 tržby evidovat, mají-li mobilní provozovnu, musí být opatrní. Raději si na krk dejte cedulku (viz výše).

Pro ostatní, jestliže mají webové stránky, je vhodná následující rada. Doplňte si na webu formální text informačního oznámení.


🙃

Pro všechny máme ještě jedno upozornění.

Zítra může být zase všechno jinak. NIKDO neví, KDY se objeví další nepodepsaná „stanoviska“ Finanční správy a CO v nich bude uvedeno.

🙂

Kávu jste dopili? Tak se společně věnujme věcem užitečnějším než je EET – čekají nás daňová přiznání!

2 komentářů k “EET a fiasko Babišova resortu (2) a NIKDO neví, co (ne)platí…

 1. Pan Ladislav na FB

  Dobrý den, mám malou hospůdku na vesnici a nevím si rady ohledně EET. Jde o to, že si sednu k hostům ke stolu a dám si s nimi pivko a panáčka. Mám to, co si vypiji, taky evidovat a jestli ano, tak za jakou cenu – za tu co prodávám nebo za nákupku? Nebo kamarád chce domů sud piva na párty, musím toto též zaevidovat? Stalo se mně, že jsem rozbil načatou láhev vodky – nevím kolik jsem v ní měl – také to musím nějak evidovat?

  1. ADKA Post author

   Děkujeme za dotaz ze života EET… Odpovědi nejsou nijak složité: 1) Kdokoliv “cokoliv” uhradí v hotovosti, musí být ve Vaší hospůdce v EET, také Vaše osobní spotřeba nebo prodej kamarádovi. Cenu si stanovíte Vy. 2) Za škodu, manko tržbu/inkaso v hotovosti nemáte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *