Elektronická podání nejsou správná?

By | 4 května, 2015

Chaos v procesním řízení!?

Datové schránky

Mediální přestřelky mezi odborníky, daňovými poradci a daňovou správou, na téma adekvátního využití datových schránek pokračují.

Musíme pochválit jednu z vládnoucích stran, která se zapojila do diskuse ohledně „elektronických tržeb“. Ono vše spolu souvisí.

Jestliže je současný stav takový, že novinky připravované daňovou správou v oblasti elektronických podání apod. neplatí, resp. jsou různě dodatečně modifikovány, nelze se divit skepsi a obavám o zkolabování celého systému výběru daní.

Buďme alespoň trochu optimisté.

Ministerstvo financí již pomalu a jistě přiznává, že se žádný takový „balkánský systém“ nepodaří k 1. lednu 2016 zprovoznit. V praxi a teorie se velmi často rozchází.


Stává se, že elektronické podání bylo řádně doručeno, ale správkyně daně nemůže celý dokument – z důvodů nespecifikovaných vad systému – použít. Zavolá tedy daňovému subjektu, aby podání neoficiálně doplnil písemnou formou, a paní správkyně data naťuká…


Sdělení GFŘ

Jsme informování Generálním finančním ředitelstvím, že každé čtvrté elektronické podání má vady.

V dokumentu se samozřejmě neobjevila ani zmínka o výše uvedeném příkladu.

Doporučujeme vám samozřejmě maximálně doporučené formáty dodržovat, i když je mnohdy chyba na straně daňové správy.

2 thoughts on “Elektronická podání nejsou správná?

 1. Lada

  Poznatek z praxe, ale šlo o DPH – s nadměrným odpočtem.
  Podáno s přílohami včas a žádný datovou schránkou a telefonicky ověřeno, že je vše OK. Cca za měsíc, když nám FÚ chtěl částku zaslat, už úřednici nešlo přiznání otevřít – zavolala a vzhledem k tomu, že samotné přiznání ještě bylo možno podávat v listinné podobě (přílohy již musely být elektronicky, ale ty otevřít údajně šly)- během 1/2 hodinky bylo na FÚ dodáno.
  ALE, ALE – po čase přišel výměr na penále (to je i tehdy, pokud má finančák platit Vám, což je super zrůdnost)za pozdní podání!!!
  FÚ porušil z. č. 280/2009, daňový řád – v § 74, odst. 3, je znění:
  Budou-li vady podání odstraněny ve stanovené lhůtě, hledí se na podání, jako by bylo učiněno řádně a včas.
  Po odvolání se na uvedené ustanovení D? bylo najednou vše v pořádku a výměr zrušen!!!
  Myslím, že v současné době by bylo dobré toto vědět.

  Reply
 2. jan.ambrož

  Ano, máte plnou pravdu. Některé příklady z praxe, jak ve skutečnosti běží agenda “elektronicky”, nejsou ani publikovatelné. Je třeba spoléhat na rozumný přístup správce daní, který sám také nemůže nefunkční systém napravit…

  Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.