Elektronické pokladny

By | 21 srpna, 2014

Balkánská cesta v daních…

Novely 2015 a 2016

Ministerstvo financí pilně připravuje novely daňových zákonů. Věřme, že novinky pro rok následující, účinné za několik měsíců, tj. k 1. 1. 2015, budou schváleny co nejdříve.

🙃

Na druhé straně, asi by bylo lepší, kdyby některé návrhy vůbec neprošly…

Elektronické pokladny (EET)

Klasickým příkladem budiž elektronické pokladny, které se plánují zavést od roku 2016.

Trefně tento model označila redaktorka HN jako „českou balkánskou cestu v daních…“, neboť jde o systém zavedený v Chorvatsku.

🙃

Bohužel se potvrzuje, podle reakce pana Aleše Michla, poradce ministra Financí, že hnutí ANO naprosto tápe v daňové oblasti – viz Hospodářské noviny dne 31. 7. 2014. Volně citujeme argumenty poradce MF…

„…V praxi bychom měli okamžitě chorvatský model přijmout…můžeme získat 90 miliard korun, aniž by se jakkoli měnila sazba…“.

Je to neuvěřitelné, jak zkušený makroekonom může podlehnout politickým tlakům – uvedených 90 000 000 000 Kč zavedením tabletů (elektronických pokladen) je mimo o několik řádů…


Aby byl vyšší příjem státního rozpočtu – výnos DPH, platí dále uvedené orientační propočty. Doplníme-li si, abychom nepotřebovali kalkulačku, jednoduché parametry: marže bude astronomických 50 % (počítáme tedy s odpovídající daní na vstupu a shodnou sazbou DPH), musí být „elektronickými pokladnami“ objeveny nové tržby (dnes tedy zatajené) na úrovni více než 1 000 000 000 000 Kč.


Ztratili jste se v této matematice. Nelze se divit.


Podle názorů poradce MF, kterými se zřejmě řídí nové návrhy pro výběr daní, každý občan České republiky (opravdu všichni, včetně nemluvňat) by měl dostat tablet – elektronickou pokladnu, protože v průměru za jeden kalendářní rok každý z nás podle pana Michla zatajuje příjmy ve výši cca 100 000 Kč…


🙂

Musíme být optimisty, že se ministr Financí zorientuje v takových „radách“ a balkánskou cestou se nevydáme.

3 thoughts on “Elektronické pokladny

 1. Dominika

  Ministr Financí chystá i další novinky. Například “přenesení důkazního břemene”, k této problematice zveřejnil pan ministr na stránkách MF 5.8.2014 své stanovisko. Uvidíme jaké další novinky má pro nás ministr a jeho tým připravené.

  Reply
 2. Dominika

  Ministr Financí chystá i další novinky. Například “přenesení důkazního břemene”, k této problematice zveřejnil pan ministr na stránkách MF 5.8.2014 své stanovisko a nezapomněl veřejnost ubezpečit, že není “sám proti sobě”. Uvidíme jaké další novinky má pro nás ministr a jeho tým připravené.

  Reply
 3. Jan Ambrož

  Na druhou polovinu listopadu připravujeme sérii přednášek, snad do té doby budou již některé daňové novely schváleny…

  Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.