Fyzická osoba a cizí měna/kurzové rozdíly

Vytvořeno | 10 ledna, 2018

Jaký vliv mají příjmy v cizí měně na daňovou povinnost fyzické osoby? Daň se vykazuje a platí samozřejmě v české měně, ale je možná optimalizace! 🙂

Jednotný kurz

Proto platí pro fyzické osoby, že mohou používat tzv. jednotný kurz, který stanoví daňová správa pro každý kalendářní rok samostatným Pokynem (který byl aktuálně pro rok 2017 publikován – Pokyn D-36).


Úspora na dani

Navíc má poplatník daně z příjmů fyzických osob právo volby v návaznosti na platné znění ZDP, o kterém jsme Vás již několikrát informovali.


Kurzové rozdíly

Pro poplatníky účtující je situace jasná, kurzové rozdíly se musí účtovat také k rozvahovému dni.

Dotaz u Fyzické osoby

Navazujeme na dotaz pana Jirky na BLOGu:

  • Podléhá zdanění kurzový rozdíl  nepodnikající osoby, z účtu v Eurech při směně na Kč, platbě případně v jakých případech?

Odpověď je jednoduchá 🙂, přestože může teoreticky docházet ke zvýšení nebo snížení hodnoty majetku:

  • Dojde-li k „zisku“, jde o osvobozený příjem podle ustanovení § 4/1/ze zákona o daních z příjmů.

🙃

Uvedené neplatí, je-li účet v obchodním majetku!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *