Fyzická osoba zálohy neplatí?

Vytvořeno | 16 června, 2015

Takové optimistické tvrzení není pravdivé…

Zálohy a FO

V jednom z článků jsme uvedli několik informací k placení záloh na daň z příjmů fyzických osob.

Z reakcí by se dal dovodit v titulku naznačený závěr, že fyzické osoby zálohy neplatí…

🙂

Bohužel to není pravdou.

Zálohy samozřejmě hradíme u příjmů ze zaměstnání prostřednictvím pravidelných měsíčních srážek.

A velmi často je hradíme u příjmů z podnikání a z pronájmů.

🙂

Na druhé straně opravdu platí, že zálohy nehradíme:

  • z jednorázových nahodilých příjmů (§ 10 Ostatní příjmy), a
  • také v případech, kdy jde o souběh s příjmy ze zaměstnání, jsou-li na úrovni alespoň padesáti procent celkového základu daně.

Dílčí základ daně

Nejste-li si jisti, nahlédněte do § 38a zákona o daních z příjmů, a spočítejte si poměr jednotlivých dílčích základů daně, resp. DDZ § 6 k celkovému základu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *