Fyzické osoby a zálohy na daň

Vytvořeno | 21 září, 2017

Navazujeme na páteční článek a související dotaz na BLOGu.

FO nemusí platit daň z příjmů?

Nenavádíme Vás k občanské neposlušnosti, ke které sice mají běžní občané mnoho důvodů, třeba když se dozvídají o astronomických stamilionech korun, o které možná podle pana Premiéra „o…..“ bývalý Ministr Financí Českou republiku. 🙃

Naopak – daně se platit musí!

ALE pro poplatníky daně z příjmů fyzických osob vskutku existují následující výjimky, kdy nemusí platit zálohy na daň z příjmů.


Pokud fyzická osoba podala daňové přiznání za loňský rok do konce června (správně do 3. 7.), měla vysokou tzv. poslední známou daňovou povinnost – zálohu splatnou k 13. září nemusí platit, jestliže:

  • se jednalo o ojedinělý příjem

nebo

  • dílčí daňový základ ze zaměstnání je 50 % a více k celkovému základu daně.

Zákon o daních z příjmů

Tato výhodná ustanovení se již dlouho, na rozdíl od jiných, v § 38a zákona o daních z příjmů nezměnila. 🙂


Nejsou-li však splněny podmínky pro povinnost hradit zálohy, musí je fyzická osoba také hradit. 🙃


Právnické osoby

Ty žádné takové zvýhodnění nemají.

Jeden komentář k “Fyzické osoby a zálohy na daň

  1. ADKA Post author

    Dotaz na BLOGu:
    Podnikám a v březnu jsem doplácel na dani jen 28 000 Kč, musím platit zálohy?
    ADKA:
    Odpověď uveřejníme ještě tento týden – není rozhodující kolik byl nedoplatek, ale “celková daň”, tj. včetně případných započtených záloh.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *