HASIČI, pomáhejte a haste, na EET….!

By | 13 února, 2017

Expresivní titulek je zcela na místě. Plošné zavedení EET může vést nejen k likvidaci drobných podnikatelů (FO i PO), ale též neziskových organizací.  🙃

Pro spolky, správně v terminologii zákona o EET veřejně prospěšné poplatníky („VPP“), máme dobrou zprávu. 🙂

Pokusme se téma trochu odlehčit a přenesme se do malé kavárny v Kocourkově, kde se včera odpoledne setkali tři přátelé u partičky šachu.


Diskuse se stočila, jak jinak, k povinné elektronické evidenci tržeb. Všichni tři kamarádi aktivně pomáhají v humanitární oblasti:

 • Pan Mladý podporuje spolek Klidné stáří,
 • Pan Starý řídí organizaci Talentované mládí.

Pan Požár je dobrovolným hasičem a rozčiluje se kvůli EET, neví, jestli plánovaný hasičský bál nemá z března raději přesunout na únor.


Vše nakonec dopadlo dobře. Pan Mladý si vzpomněl na náš článek z blogu, nahlédl do zákona o EET a pravil:

 • „Vždyť je to jasné, podle platného znění zákona nemusíme EET vůbec řešit…“
 • a pokračoval „Jen nechápu, proč nám média a úředníci říkají něco jiného…“
 • „Ten jejich Pokyn je v rozporu zákonem…“, dále už pana Mladého raději citovat nebudeme.

Pan Mladý má pravdu, bude-li daňová správa dodržovat zákon, žádný spolek (VPP), který vykonává „…drobnou vedlejší podnikatelskou činnost…“ podle § 12/3/h ZoET, tržby evidovat nemusí. 🙂

4 thoughts on “HASIČI, pomáhejte a haste, na EET….!

 1. Paní Naďa na FB

  Dobrý den, můžu se zeptat na EET, právnická osoba se musí od 1.3.2017 přihlásit? Má CZ NACE 41.20 a 47.1 , ale u 47,1 nemá žádné příjmy z této činnosti?

  Reply
 2. ADKA

  Běžná právnická osoba, třeba s.r.o., nemůže odložit EET z důvodů testování výše příjmů z tzv. vedlejší činnosti – to lze pouze u veřejně prospěšných poplatníků.
  Nemáte-li žádné příjmy v hotovosti z činnosti, která má podle klasfikace NACE (například zmíněný kód 47) zahájit evidenci tržeb od 1. 3. 2017, nemusíte se nyní k EET “registrovat”!

  Reply
  1. Paní Míša Post author

   Prosím mám dotaz ohledně EET. Jako zapsaný spolek pořádáme 2 akce ročně pro lidi (asi 100 lidí) a na nich zajišťujeme občerstvení – pivo, limo, buřty… Jsme povinni mít EET? Výsledek je většinou nulový, nebo lehce v plusu.

   Reply
   1. ADKA Post author

    Na téma spolků – veřejně prospěšných poplatníků – naleznete obdobný dotaz v dalších souvisejících článcích.
    Proto opakujeme, že podle § 12/3/h ZoET nepatří do EET inkaso z vedlejší podnikatelské činnosti.
    Pro v.p.p. doplňujeme, že nalezneme další výjimku: podle § 6/1/b/1 ZoET není v EET příjem, který není předmětem daně – to je například ztrátová nepodnikatelská činnost, viz § 18a/1/a Zákona o daních z příjmů.
    Citovaná ustanovení zákona o EET znovu a znovu potvrzují, jak vedení resortu Financí manipuluje s platným zákonem a v Pokynu ho porušuje.

    Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.