Jak dále u daně z nabytí nemovitostí a DPH?

By | 20 září, 2017

O rozsudku NSS a stanovisku daňové správy jsme Vás informovali.

Aktuální stav je zajímavý v tom, že se prakticky shodná situace možná bude posuzovat jinak, a to podle termínů:

  • od 1. 2014 do 31. 10. 2016, a
  • od 1. 11. 2016.

K názoru GFŘ dodáváme, že není jasné, proč byla vložena podmínka „…byla uhrazena…“.

Zřejmě jde o omyl. Autoři mimo jiné přehlédli, že u převodu (dodání) nemovitých věcí existuje i varianta reverse charge podle § 92d zákona o DPH atd.

Proto je velmi obtížné, prakticky nemožné, predikovat závěry těchto odborníků.


Řešení?

Jak vyplývá z publikovaného názoru – „musíme vyčkat“ na výsledky právní analýzy, volně citujeme:

  • V uvedených případech se Nejvyšší správní soud nezabýval situacemi, kdy poplatníkem daně je nabyvatel, což by sice bylo nad rámec projednávané věci, ale ve vztahu ke správní praxi Finanční správy je posouzení této otázky zcela nezbytné,“
  • „Finanční správa dopad výše uvedených rozsudků na tyto případy nyní analyzuje.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.