Jak danit penzijní připojištění?

Vytvořeno | 24 května, 2013

Je příjemné, když jsou inkasovány peníze při dožití 60 let, ale co zdanění?

Parametry penzijního připojištění

Tazateli se blíží významné životní jubileum, dožití 60 let.Počítá s tím, že sei nechá celou naspořenou částku vč. příspěvků zaměstnavatele vyplatit najednou.Musí příspěvky zaměstnavatele zdanit?

 Pravidla ZDP

Nutné je nahlédnout do Zákona o daních z příjmů.

🙂

Platí, že penze a důchody z důchodového spoření a důchod z pojištění pro případ dožití vyplácené na dobu neurčitou (tj. doživotně), jsou od daně z příjmů fyzických osob osvobozeny podle § 4/1/l ZDP.

Penze na dobu určitou stejně jako jednorázová plnění nebo odbytné od daně osvobozeny nejsou.

§ 8 ZDP

Nejedná-li se o příjem osvobozený od daně, zařadí se jako Kapitálový příjem do § 8 ZDP.


Základem daně je vyplacená penze snížená o zaplacené příspěvky a státní příspěvky. Jde-li o pravidelně vyplácenou penzi, rozloží se úložky a státní příspěvky rovnoměrně na vymezené období pobírání penze.


Srážková daň

Jednorázové vyrovnání nebo odbytné se však pro účely zdanění nesnižují o příspěvky -uhrazené zaměstnavatelem. Zdanění zajišťuje pojišťovna formou srážkové daně 15 %.

Ostatní příjem

Pokud ovšem účastníkovi jeho doplňkové penzijní spoření zaniklo bez nároku na penzi, na jednorázové vyrovnání nebo na jednorázové plnění a současně bylo poplatníkovi vyplaceno odbytné nebo jiné plnění související se zánikem penzijního pojištění, nárok na uplatnění odpočtu od základu daně zaniká a jde o příjem podle § 10 ZDP – ostatní příjem.

🙃

Spadá do toho zdaňovacího období, v němž k zániku spoření došlo, a příjmem jsou veškeré částky, o které si účastník v příslušných letech z důvodu zaplacených příspěvků na doplňkové penzijní spoření základ daně snížil.

Důležité je posoudit o jaké plnění  z pojištění  se jedná a jak byla sjednána výplata důchodu ve smlouvě.

Odpověď je zpracována pracovnicemi naší kanceláře, prosíme o případné doplňující dotazy formou diskuse.

Jeden komentář k “Jak danit penzijní připojištění?

  1. Paní Martina

    Paní Martina:
    V březnu 2020 jsem obdržela odbytné z předčasně ukončeného penzijního připojištění ve výši 31 408, 12 Kč (mé příspěvky činily 30 700,- Kč, výnosy 832,12,- Kč byly zdaněny srážkovou daní). Zaměstnavatel nepřispíval nic a státní příspěvek mně automaticky odečetl. Daňové zvýhodnění jsem z pojištění neuplatňovala.
    Můj dotaz zní, zda musím vyplňovat daňové přiznání a toto uvést i když si to už zdanila pojišťovna sama nebo stačí opět jako každý rok jen podepsat klasické prohlášení u zaměstnavatele a víc řešit nemusím? Děkuji moc za odpověď.
    ADKA
    Odpověď uveřejníme ve středu, zpravidla jde o tzv. ostatní příjmy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *