Jak je to s uplatněním nároku na odpočet DPH při PDP u FO s pronájmy?

By | 5 ledna, 2012

Fyzická osoba jako taková nepodniká, ale má pro ZDP příjmy z pronájmu. Je však plátcem DPH – jak má postupovat, když obdrží daňový doklad na opravy bez DPH?

Uvedená fyzická osoba vykonává ekonomickou činnost a stala se zřejmě z důvodu překročení obratu plátcem DPH. Skutečnost, že taková činnost není podnikáním podle Zákona o daních z příjmů (ZDP) není rozhodující.

Jaký má nárok na odpočet DPH od 1. ledna 2012?

🙂

Odpověď je velmi jednoduchá, uplatní se při testování krácení nároku úplně stejná pravidla jako v roce 2011!


Například si doplníme do zadání, že fyzická osoba uskutečňuje pronájmy zdaňované a osvobozené. Je-li faktura za opravy současně pro oba typy plnění, provádí krácení nároku na odpočet DPH. Má nárok v částečné výši podle výsledku příslušného koeficientu.


Nic se nezměnilo?

Přeci je jen zde něco nového.

Fyzická osoba odvádí daň z přidané hodnoty, kterou dříve hradil dodavatel. Zahrne ji do svého daňového přiznání k DPH jako daň na výstupu (a zároveň jako daň na vstupu). Její skutečná „úhrada” (odvod DPH) není tak závislá na splatnosti dodavatelské faktury, ale na parametrech daňového přiznání k DPH.


To znamená, že pro někoho to bude výhodnější, pro jiného tomu může být naopak. Rozhodující bude splatnost dodavatelské faktury a zdaňovací období pro DPH, výsledek toho kterého daňového přiznání k DPH (nadměrný odpočet nebo vlastní daňová povinnost).


🙂

A jedna dobrá zpráva na závěr – u reverse charge se uplatní nárok na odpočet DPH bez ohledu na zdaňovací období, kdy měl příjemce daňový doklad k dispozici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.