Jaká je daňová povinnost u Reverse charge?

Vytvořeno | 23 října, 2013

Reagujeme na jeden z dotazů v diskusi na Blogu.

Přenos daňové povinnosti

Pokud se zaměříme na nejčastější případ tuzemského přenosu daňové povinnosti („PDP“), tj. reverse charge ve stavebnictví, pak platí na otázku v titulku velmi jednoduchá a příjemná odpověď.

🙂

V 99 % případů daňová povinnost nevzniká.

Firma Nováček s.r.o., měsíční plátce DPH, opravuje vlastní kancelářské prostory.


Společnost obdržela daňový doklad na plnění v režimu PDP, které se uskutečnilo v září. V daňovém přiznání za zdaňovací období září odvede DPH na výstupu a samozřejmě stejnou částku uplatní jako nárok na odpočet DPH.


🙃

Pouze v případech, když by přijaté zdanitelné plnění nebylo ze 100 % využito pro standardní ekonomickou činnost, mohlo by dojít ke krácení nároku na odpočet DPH.

Jiné náklady?

V konkrétním dotaze se objevila otázka, zda se nějak zohledňují jiné náklady.

Odpověď je následující:

  • každé přijaté zdanitelné plnění se pro účely DPH, odpočtu DPH, posuzuje zvlášť.

Pokud by součástí zdanitelného plnění byly tzv. vedlejší náklady, jsou podle § 36 ZDPH součástí základu daně „hlavního“ plnění.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *