Jaká pravidla platí pro podnikatele v roce 2012?

By | 3 dubna, 2012

Už bylo rozhodnuto o zachování stávajících paušálních výdajů pro letošní rok?

Základ daně

Dotaz je logický, poplatník – v tomto případě „podnikatel“, tj. podle daňové terminologie osoba samostatně výdělečně činná se zajímá, jestli došlo nebo dojde k nějaké změně při stanovení tohoto dílčího daňového základu.

Zřejmě je to pod dojmem řady různých publikovaných názorů a vystoupení ministra financí.

🙃

Jakékoliv názory pana ministra, které se objevily v posledních měsících, neberte vážně. Možná je lepší je vůbec nečíst. Zejména ty, které se týkají paušálních výdajů.

Hospodářské noviny

Nahlédneme-li do pátečních Hospodářských novin, potvrdí se výše uvedené.


Příklad z HN 31. 3./1. 4. 2012, citujeme:

„Kdo bude uplatňovat paušály, nemůže uplatňovat ani slevy na dani, ani daňové bonusy. Pokud bude chtít živnostník uplatnit paušály a bonusy, bude muset účtovat. Bude zde jasný výběr a omezí se zneužívání paušálů,“ vysvětlil ministr financí Miroslav Kalousek.


Apríl?

Interpretace citovaného textu není možná, protože je v něm několik chyb. Existují tři varianty:

  • páteční vydání mělo mít nádech aprílového žertíku,
  • paní redaktorka se zmýlila při citaci pana ministra, nebo
  • dotyčný netuší, jak funguje daně z příjmů fyzických osob.

Autor článku je mírný optimista. Předpokládá, že se sazba paušálních výdajů v kalendářním roce 2012 nezmění. A také, že nebudou v průběhu zdaňovacího období změněny podmínky pro různé daňové úlevy.

Můžete proto již nyní přemýšlet o optimalizaci své daně, jaký systém je pro Vás vhodný. Případná změna je totiž možná bez sankce i v průběhu roku díky jedné z novel zákona o daních z příjmů účinných od roku 2011.

Ale na otázku „Co bude platit v České republice od 1. ledna 2013?“, nezná odpověď nikdo. A dozvíme se ji asi až na poslední chvíli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.