Jaké datum musí být na daňovém dokladu?

Vytvořeno | 21 září, 2012

Dotaz se týká zdaňovacího období, ve kterém lze doklad pro DPH uplatnit.

Zdaňovací období

Finišují práce na daňových přiznáních k DPH, které podávají měsíční plátci za kalendářní měsíc srpen. Čtvrtletní plátci jsou v klidu, daňové přiznání budou podávat za měsíce červenec až zářín do čtvrtka 25. 10. 2012.

Nárok na odpočet a DD

Chceme-li uplatnit nárok na odpočet daně na vstupu, musíme mít k dispozici daňový doklad („DD“) v tom zdaňovacím období, za které míníme daň z přidané hodnoty nárokovat.

Viz též vzorový příklad:

To je samozřejmě velmi nepříjemné a často dochází k nevýhodnému časovému posunu, tj. vlivu na celkovou daňovou povinnost, jak dokumentuje následující jednoduchý příklad.


Firma Novák je měsíčním plátcem DPH. Pro jednoho svého klienta pořídila v srpnu zboží za 100 000 Kč bez DPH, které prodala s 30% marží. Daňový doklad na pořízení zboží obdržela 3. září 2012.

Proto z této obchodní transakce odvede daň z přidané hodnoty na výstupu ve výši 26 000 Kč do pondělí 27. 9. 2012. Daň na vstupu bude nárokovat v říjnu a bude-li mít tzv. nadměrný odpočet, může ho získat až do 30 dnů po zákonném termínu podání daňového přiznání za září.


Je podstatné, jaké datum je uvedeno na daňovém dokladu. V předchozím příkladu jsme předpokládali, že „datum“, tj. den uskutečnění zdanitelného plnění bylo při nákupu v srpnu. To platí, i když oba daňové doklady ale mohly být vystaveny v září.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *