Jaké jsou daně v Česku?

Vytvořeno | 5 března, 2012

Otázka je ve skutečnosti trochu složitější: „V jakém stavu je daňový systém v České republice a jsou u nás sazby daní nízké nebo vysoké?“.

Daňový systém

Výběr a správa daní jsou velmi komplikované. Jen některé daně jsou čitelné, například silniční daň a do nedávna touto daní byla také daň z nemovitostí, než se rozvířily stojaté vody kauzou zpevněné plochy.

Novely zákonů

Největší slabinou českých daní je nekompetentnost politiků, kteří do daňového systému vnášejí své politické ambice, nereálné předvolební sliby a další politické hrátky, které nemají zásadní vliv na státní rozpočet.

A tak se daňové zákony stále dokolečka novelizují a upravují, klidně i vícekrát v průběhu kalendářního roku.

Posledním vzorovým příkladem budiž nepochopení smyslu paušálních výdajů pro osoby samostatně výdělečně činné („podnikatelé“) a pro pronajímatele.

Sazby daní

Objektivně můžeme konstatovat, že ve srovnání s dalšími evropskými zeměmi a z pohledu vývoje v naší republice v posledních deseti letech sazby daní, zejména daně z příjmů fyzických a právnických osob, ale také daně z přidané hodnoty, nejsou vysoké.

Toto pozitivní zjištění je bohužel více než znehodnoceno stavem zákonů, opět můžeme jmenovat zákon o daních z příjmů a zákon o dani z přidané hodnoty. V současné době často odborníci – daňový poradci a ani zástupci správy dani – neví, co vlastně platí.

Můžeme si nalistovat překotná sdělení GFŘ k problematice daně z nemovitostí nebo reverse charge ve stavebnictví. Za pět minut dvanáct, spíše „po dvanácté“ se dolaďovaly (a budou ještě znovu řešit) výklady k novinkám platným od 1. 1. 2012, schváleným ale v dostatečném časovém předstihu.

Ideální daně?

Optimálního daňového systému se nikdy nedočkáme. On žádný takový model neexistuje, vždy bude pro jednotlivé subjekty více nebo méně výhodný.

Námi zvolená politická reprezentace by se konečně měla snažit daňový systém v České republice zkvalitnit a zjednodušit. V posledních letech jde však cestou opačnou.

Diskuse v ČT

Máte-li zájem se zapojit do diskuse na téma „Jaké jsou daně v Česku?“, seznamte se též s TV pořadem Fokus ČT24, ve kterém se seznámíte s názory autora článku, ekonoma Pavla Kohouta a paní Evou Štěpánkovou ze společnosti Ryor.

Více viz http://www.ceskatelevize.cz/porady/10119615714-fokus-ct24/video/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *