Jakou částku nám může stavební firma doúčtovat při dokončení rodinného domu v roce 2012?

By | 21 prosince, 2011

Dotaz je podrobnější, v roce 2011 byla poskytnuta záloha na stavbu rodinného domu, který má být dokončen na jaře roku následujícího. Otázka směřuje k zúčtování zálohy a také, jaká bude uplatněna sazba DPH.

🙃

Z dotazu vyplývá oprávněná obava z 14% sazby DPH, která platí od 1. 1. 2012. Zvýšení tzv. snížené sazby o čtyři procentní body je skutečnost, která je obsažena v novele zákona o DPH, která již byla schválena.

Na druhé straně je dobrou zprávou, že v souladu s obecnými pravidly zakotvenými v § 47 zákona o DPH, se při zúčtování dříve poskytnuté zálohy nedodaňuje ta část plnění, která již byla zdaněna.

Pro zvýšení jistoty daňových subjektů je tento postup připomenut v přechodných ustanoveních novely zákona o DPH, a to v šestém bodu.


Neznáme přesnou částku poskytnuté zálohy. Pokud by byla například záloha 2 000 000 Kč plus 10% daň z přidané hodnoty a cena rodinného domu je 4 000 000 Kč plus platná sazba DPH, na jaře 2012 byste dopláceli dva miliony korun plus 280 000 Kč. To je o 80 000 Kč více, než by tomu bylo v roce letošním.


Dotazy ke změnám sazeb a zúčtování záloh jsou nyní nejčastější. Máte-li nějaké nejasnosti, zapojte se příspěvkem do diskuse.

K danému tématu jsme již připravili několik článků. Naleznete je snadno, jestliže si zvolíte v archivu kategorií nabízené pojmy.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.