Je parkoviště zpevněnou plochou?

By | 25 ledna, 2012

Takovou otázku si klade mnoho poplatníků daně z nemovitostí, protože do konce ledna se musí podat dílčí daňové přiznání, bude-li na uvedenou otázku následovat kladná odpověď.

🙃
Problém není jen v termínu pro podání daňového přiznání k dani z nemovitostí („DzN“), horší je „nová“ sazba pět korun za metr čtvereční.
Co je zpevněnou plochou?
Navazujeme na předchozí texty a také aktuální sdělení Generálního finančního ředitelství („GFŘ“), které nabízí další výklady. Bohužel poslední z nich byl publikován za pět minut dvanáct, v pátek 20. 1. 2012.


Za plochu, která má být od roku 2012 zdaněna vyšší sazbou DzN se považuje například zabetonovaný nebo vyasfaltovaný pozemek.


A co parkoviště?
Z předchozího příkladu by vyplývalo vyšší zdanění pozemků sloužících jako parkoviště. Není proto divu, že lobbování přineslo své ovoce.
🙂
Objevuje se nové kritérium: jestli se jedná o veřejné parkoviště.


V případě parkovišť u nákupních center, přestože je přístup omezen třeba závorou, se má takový pozemek považovat za veřejně přístupný.


🙃
V jiných případech správa daní již tak vstřícná není, jak dokumentuje závěrečný příklad.


Pokud by se jednalo o zpevněné plochy pozemků, které nejsou veřejně přístupné, slouží pro manipulaci se zbožím apod., označí se kódem „Y“ a zdaní se sazbou 5 Kč za 1 metr čtvereční.


One thought on “Je parkoviště zpevněnou plochou?

  1. Dominika

    I když je datum podání přiznání DzN 31.1.2012,na stránkách České daňové správy byla dne 20.1.2012 zveřejněna zajímavá informace. A to, že včasným podáním daňového přiznání se poplatníci vyhnou pokutě v minimální výši 500 KČ, která vzniká za pozdní podání daňového přiznání o více než 5 pracovních dně.

    Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.