Kdy je nárok na odpočet DPH

Vytvořeno | 26 října, 2015

Pravidla se nezměnila…

Existence daňového dokladu

Pokud ještě dnes zpracováváte a odevzdáváte daňové přiznání k DPH za zdaňovací období:

  • třetí čtvrtletí,

nebo

  • kalendářní měsíc září,

vězte, že pro uplatnění nároku na odpočet DPH u standardních tuzemských přijatých zdanitelných plnění:

🙃

Není proto možné automaticky příslušné doklady, ač jsou řádně zaúčtovány do září apod., použít pro daňové přiznání.


Čtvrtletní plátce obdržel několik dokladů ve čtvrtek 1. října. Nelze je zařadit do záznamní evidence za zdaňovací období třetí čtvrtletí 2015.


Připomínáme, pokud by údaje na daňovém dokladu nebyly úplné, prokážeme je třeba jiným způsobem (viz § 73/6 ZDPH).

2 komentářů k “Kdy je nárok na odpočet DPH

  1. Magda

    Plátce DPH s příjmy dle §7 ZDP a §9 ZDP vykonává v 1 nemovitosti, kde je sám spoluvlastníkem, činnosti i pro další spoluvlastníky (zajistí opravy v domě, dohled nad stavebními úpravami, doveze materiál, vede evidenci příjmů a výdajů a připraví podklady pro daň. přiznání – v zásadě vykonává činnost správce domu, bez ŽL.). Za tuto činnost dostane dle svého vyúčtování čtvrtletně od ostatních odměnu. Lze tuto odměnu vykázat jako příjem dle §10 ZDP a neuplatnit u ní DPH na výstupu, byť je plátce?
    Doplnění
    samozřejmě nárok na odpočet u žádných výdajů pro svou činnost v rámci §10 neuplatňuje.

  2. ADKA

    K dotazu DPFO: Ostatním příjmům podle § 10 nebo “Podnikání” podle § 7, upozorňujeme na zmínku v Pokynu D-22, k § 7, bod druhý. V tomto případě je nutné posoudit, zda jde opravdu věcně o “podnikání”?! Domníváme se spíše, že nikoliv.
    Pro DPH, nárok na odpočet, platí klasické testování, vazba na typ uskutečnění zdanitelného/osvobozeného plnění..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *