Klíčové novinky pro Fyzické osoby a daňové přiznání

Vytvořil | 22 března, 2023

Minulé pondělí jsme vám připomněli, které termíny platí pro podání daňových přiznání za loňský rok a pro podnikatele, jak je to s povinností odevzdat DP v elektronické formě.

CO je nového?

Při zpracování daňového přiznání by fyzická osoba neměla zapomenout uplatnit všechny své výhody, některé z nich jsou ve vyšších částkách než za rok 2021 (též vliv růstu minimální mzdy). Posuďte novinky sami.

Sleva na poplatníka

Zvýšila se na 30 840 Kč, byla 27 840 Kč.

Dary

Lze je poskytnout, při splnění zákonných podmínek až do hodnoty 30 % základu daně.

K doložení těchto darů Ukrajině je k dispozici sdělení Finanční správy.

Jednorázový příspěvek

Na jedno dítě ve výši 5 000 Kč, ale je od daně osvobozený podle § 4/1/i ZDP. Navíc se podle § 35ba/1/b zákona o daních z příjmů nezapočítává do limitu 68 000 Kč tzv. vlastních příjmů manžela/manželky.

Další plusy

Výhod je více, ale týká se to menší skupiny poplatníků. Například jde o novou slevu na dani za zastavenou exekuci (§ 35/4 ZDP). Pro daňové nerezidenty výnosů úprava osvobození z dluhopisů emitovaných v zahraničí českými subjekty (§ 4/1/zl ZDP).

Nebo bylo také doplněno osvobození pro nový druh příjmů fyzických osob, a to v § 4/1/g ZDP, které se týká jednorázového odškodnění subjektů dotčených mimořádnou událostí v areálu muničních skladů Vlachovice-Vrbětice.

Naše RADA

Máte-li jakékoliv nejasnosti, neváhejte a zeptejte se. Rádi vám poradíme. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *