Kolik činí daň z nemovitostí v Hrusicích?

By | 31 ledna, 2012

Titulek článku jsme si trochu upravili, neboť dotaz se týkal obecných povinností a výše daně z nemovitostí („DzN“).

Daňové přiznání k DzN
Povinnost podat daňové přiznání do 31. 1. 2012 se týká stavu nemovitostí ke dni 1. 1. 2012, tj. daňové přiznání se podává na kalendářní rok 2012.
Dojde-li pouze k dílčí změně, kterou je tolik neoblíbený pojem „zpevněná plocha“, lze podat jen tzv. dílčí daňové přiznání k dani z nemovitosti.
🙂
V případech, kdy samospráva upraví místní koeficienty k dani z nemovitostí, daňové přiznání se podávat nemusí.
Daň z nemovitostí v Hrusicích
Vraťme se k dotazu – jaká se platí daň z nemovitostí v Hrusicích, které podléhají finančnímu úřadu v Říčanech. Uvedeme si konkrétní vzorový příklad.


Předpokládejme, že se jedná o jednopatrovou chatu se zastavěným pozemkem 100 metrů čtverečních, výměra pozemku celkem je 500 metrů čtverečních. Za zahradu zaplatíme:

  • částku 25 Kč (400 x 8,03 x 0,0075),
  • ale z důvodu místního koeficientu „2“ jde o 50 Kč.

Za chatu platíme celkem 2 026 Kč (100 x 6,75 x 1,5 = 1 013, násobíme opět koeficientem).
Celkem je daň z nemovitostí 2 076 Kč.


A co Mikešova zpevněná plocha?
Pokud by část zahrady byla zpevněnou plochou, protože majitel souhlasil s jejím vyasfaltováním pro Mikešovu naučnou stezku, zvýšíme daň z nemovitostí?
🙂
Ne! Takový pozemek budeme považovat za veřejnou plochu, i když by byl na katastru zapsán jako ostatní plocha.
Úspěch lobbistických skupin zastupujících supermarkety a jiné přináší efekt i pro nás prosté poplatníky daně z nemovitostí.
🙃
Nezapomeňte prověřit statut vámi vlastněných nemovitostí, jestli vám nevznikla povinnost podat daňové přiznání k dani z nemovitostí. Dnes je opravdu poslední den.
🙂
A dobrá zpráva na závěr. Podle nám známých informací výše daně z nemovitostí v Hrusicích nebyla pro rok 2012 upravena, koeficient zůstává shodný jako v roce 2011. Zbývá jen uhradit daň do konce května 2012.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.